Přeskočit na obsah

Závod Oxford vs. Cambridge se musel podruhé v historii opakovat

Z Wikizpráv

Sobota

Ze soubojů Oxfordu a Cambridge (ilustrační foto)

Teprve podruhé v historii, která už trvá 158 ročníků, musel být závod univerzitních osmiveslic Oxfordu a Cambridge restartován. Na druhý pokus ho pak vyhrála loď Cambridge a zvýšila svůj náskok v historické statistice na pět vítězství.

Za vším byl muž identifikovaný jako Trenton Oldfield, údajně protestující proti elitářství. Skočil do Temže a málem ho zasáhla vesla v té době těsně vedoucí lodě Oxfordu. Oldfielda si všiml legendární olympionik a v organizaci závodu asistent rozhodčího Matthew Pinsent. Závod byl přerušen, výtržníka dovezla loď pořadatelů na břeh, kde ho zadržela policie.

Pinsent vše okomentoval: „Bylo to velmi britské, jak plavec přerušil klasickou akci a my jsme museli převzít zodpovědnost za jeho záchranu.“ Ještě nespokojenější byl jeden z veslařů Oxfordu Karl Hudspith, který Oldfieldovi na Twitteru vzkázal: „Můj tým prošel sedmi měsíci pekla, tohle byl vrchol naší kariéry a vy jste nám ho sebral.“

Po restartu se totiž opakoval velmi těsný souboj mezi oběma loďmi. Ty se v rozhodující chvíli dostaly do bezprostředního kontaktu a došlo ke zlomení jednoho z vesel oxfordské osmy. Cambridge pak bez ohrožení projela cílem na prvním místě. Kormidelnice Zoe de Toledová podala oficiální protest a požádala o další opakování závodu, ale hlavní rozhodčí určil za viníka celé kolize ji.

Navíc musel být v cíli oxfordský háček Alex Woods vynesen z lodi a okamžitě předán do ošetření lékařů. Vydal se ze všech sil, aby nahradil chybějící sílu svého kolegy, který přišel o zlomené veslo. Slavnostní vyhlášení vítězů bylo z tohoto důvodu zrušeno a nekonaly se ani tradiční oslavné koupele vítězů.

Zdroje[editovat]

  • Slavný závod osmiveslic na Temži narušil plavec. ČT4 [online]. 2012-04-07 [cit. 2012-04-07]. Dostupné z: [1].
  • Cambridge win dramatic boat race. Sporting-life [online]. 2012-04-07 [cit. 2012-04-07]. Dostupné z: [2]. (anglicky)