Přeskočit na obsah

Z Libye uteklo na 100 tisíc běženců

Z Wikizpráv

Neděle

Stovky běženců pracovaly na libyjských rafineriích

Agentura OSN pro uprchlíky UNHCR oznámila, že z Libye kvůli pokračujícímu povstání uprchlo do sousedícího Egypta a Tuniska téměř 100 tisíc lidí. Vysoký komisař pro uprchlíky Antonio Guterres dnes vyzval mezinárodní komunitu, aby rychle pomohla oběma zemím vyrovnat se „humanitární tísní“.

Podle agentury Tunisko nahlásilo od 20. února vstup zhruba 40 tisíc lidí z Libye, egyptsko-libyjské hranice překročilo na východ na 55 tisíc lidí. Většina z nich jsou Egypťané a Tunisané, další velkou skupinu představují zahraniční pracovníci zejména z asijských zemí a pouze několik tisíc představují Libyjci.

Tisíce uprchlíků zaplavily i přístavy ve Středomoří. Na ostrov Kréta doplula řecká loď s 2 900 Číňany z Benghází. Další dvě řecké lodě s dohromady 4 200 Číňany teprve vypluly od libyjských břehů. Jiných 2 200 lidí dovezla loď na Maltu.

Zahraniční zaměstnance z ropných nalezišť v libyjské poušti evakuovala i britská vláda vojenskými letadly. Šlo o zhruba 150 lidí. Podle médií šlo o riskantní operaci, kterou podporovaly zvláštní jednotky.

Zdroje[editovat]