Přeskočit na obsah

Začíná podmořská mise astronautů NEEMO 18

Z Wikizpráv

Pondělí

Velitel mise NEEMO 18 Akihiko Hošide (fotografie z roku 2012)

Právě dnes startuje mise NEEMO 18, která, přestože ji organizuje americká kosmická agentura NASA, nemíří do vesmíru, ale do mořských hlubin. Ke dnu oceánu ale nezamíří potápěči, nýbrž astronauti. Jejich výzkum se totiž bude týkat konkrétních otázek souvisejících s prací na vesmírných stanicích.

Čtyřčlenná posádka ve složení Akihiko Hošide (Japonsko), Jeanette Eppsová, Mark Vande Hei (oba USA) a Thomas Pesquet (Francie) bude působit v podmořské stanici Aquarius. Jde o jediné podobné zařízení svého druhu, nacházející se u pobřeží Floridy. Hošide je nejzkušenějším členem posádky, už dvakrát letěl do vesmíru a na orbitální stanici strávil dohromady 140 dní.

„Extrémní prostředí podmořského života je tak blízké pobytu ve vesmíru, jak je to jen možné,“ popsal vedoucí podmořských projektů NASA v Houstonu Bill Todd. Jedním z úkolů bude například otestování efektivnosti nových postupů učení. Půjde o procedury intuitivního učení tzv. „tréninku právě včas“, při němž se astronauti učí až v případě potřeby provádět úkony, které nikdy před tím netrénovali, a to za pomoci textových a obrazových instrukcí a instrukcí na videonahrávce.

NASA nabízí i možnost satelitních rozhovorů s účastníky mise, a to 23. července.

Pro NASA je NEEMO možností rozšířit aktivity poté, co ukončila lety raketoplánů a při cestách do vesmíru se musí spoléhat na ruské kosmické lodi. Další spolupráci na Mezinárodní vesmírné stanici navíc komplikuje i rostoucí napětí mezi Spojenými státy a Ruskem související s ukrajinskou politickou krizí.

Jak NASA oznámila už 10. června, v letošním roce se uskuteční dvě mise NEEMO. Po této s číslem 18, která potrvá devět dní, bude následovat další začínající 7. září. První misi NEEMO provedla NASA před 13 lety, v říjnu 2001.

Zdroje[editovat]

  • NASA Announces Two Upcoming Undersea Missions. NASA [online]. 2014-06-10 [cit. 2014-07-20]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • International Undersea Crew Available for Live Satellite Interviews. NASA [online]. 2014-07-16 [cit. 2014-07-20]. Dostupné z: [2]. (anglicky)