Začal proces s vrahem z Utøyi

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pomník obětem střelby na ostrově Utøya

Pondělí

Anders Behring Breivik, který loni v červenci zabil sedm desítek mladých příznivců levice na norském ostrově Utøya po odpálení bomby v Oslu, stanul před soudem. Hrozí mu trest 21 let vězení, pokud soud nedospěje k názoru, že při páchání vražd nebyl příčetný, pak by ho mohla potkat doživotní ústavní léčba.

Breivik při příchodu k soudu sebevědomě pozdravil vztyčenou paží se zaťatou pravicí. K útokům se přiznal, ale prohlásil, že není vinen, že útočil v sebeobraně. Zároveň řekl, že soud neuznává.

Soud vyslechl obžalobu, kterou předčítala státní zástupkyně skoro hodinu. Popisovala podrobně, jak k útokům došlo. Breivik vše sledoval s minimálními emocemi, jen jednou zaslzel, když byl promítán soudu jeho protimuslimský videoklip, opakovaně se naopak při líčení okolností útoků usmál.

Prokurátor Svein Holden před soudem prohlásil, že podle něj neexistuje žádná skutečná síť, do které by byl Breivik zapojen, a že tedy jako vrah jednal sám.

Procesu přihlíželo na 200 lidí, mezi nimi i mnozí pozůstalí po obětech a dokonce i někteří přeživší z Utøyi. Breivikovy útoky nepřežilo celkem 77 lidí, 69 na ostrově a osm při útoku v Oslu.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Breivik odmítl vinu a bez emocí vyslechl popisy jednotlivých vražd. České noviny [online]. 2012-04-16 [cit. 2012-04-17]. Dostupné z: [1].