Přeskočit na obsah

Začala první přímá volba prezidenta

Z Wikizpráv

Pátek

Přesně ve 14 hodin byly otevřeny volební místnosti v celé ČR

Dnes mají občané České republiky poprvé možnost zvolit hlavu státu v přímých volbách. Česká televize na svém webu uvedla, že se před volebními místnostmi v Brně, Olomouci a Ostravě tvořily fronty ještě před jejich otevřením. Volit mají lidé možnost dnes do 22 hodin a ještě zítra od 8 do 14 hodin.

První přímé prezidentské volby se těší i zájmu zahraničních novinářů. Ti již před časem například zvažovali, zda je kandidatura hudebního skladatele Vladimíra Franze myšlena vážně, nebo jde jen o recesi, především kvůli jeho netradičnímu vzhledu. Televizní moderátor Jan Kudláček si zase všiml, že volbu současného prezidenta Václava Klause i jeho komentář sledovala i čínská státní televize CCTV.

K volebním urnám se dnes dostavilo všech devět kandidátů a spolu s nimi i nebývale velký počet voličů. Kromě Václava Klause již odvolil také premiér Petr Nečas nebo předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Právě u dosavadního prezidenta Václava Klause nebylo jasné, zda se přímé volby jako volič zúčastní, v minulosti ji kritizoval a vyjádřil i své obavy ze zvolení některých kandidátů.

„Neváhal jsem, situace se velmi projasnila a projasňuje se každým dnem. Nevolit znamená dopustit, aby byl zvolen někdo jiný,“ uvedl Václav Klaus ke svému rozhodnutí jít k volbám.

Už včera mohli o hlavě státu rozhodovat voliči na některých zastupitelstvích České republiky v zahraničí, například v USA nebo v Kanadě.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Volby začaly. Češi poprvé přímo volí hlavu státu. ČT24 [online]. 2013-01-11, rev. 2013-01-11 [cit. 2013-01-11]. Dostupné z: [1].
  • Komentář Jana Kudláčka na Twitteru
  • Češi poprvé přímo volí prezidenta, hlasoval už Klaus i Nečas. iDNES.cz [online]. 2013-01-11, rev. 2013-01-11 [cit. 2013-01-11]. Dostupné z: [2].
  • Přímá volba se strašně vymstí, řekl Klaus. Obává se Franze či Okamury. iDNES.cz [online]. 2012-12-07 [cit. 2013-01-11]. Dostupné z: [3].

Externí odkazy[editovat]