Začala sbírka na nové královédvorské zvony

Z Wikizpráv

Středa

Kostel sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové

Potřebám vojenského průmyslu v první a druhé světové válce padly za oběť i zvony v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem. Od té doby je zvonice tamního svatostánku poloprázdná. Veřejnou sbírku na ulití nových zvonů vyhlásil místní pivovar Tambor na oslavách pátého výročí své existence, podporuje ji farář Jan Czekala.

Zvonění dnes obstarávají tři zvony, zůstalo ale volné místo po čtyřech roztavených za první světové války i po dvou, které je nahradily za první republiky, ale byly odvezeny za druhé světové války. Největší z nich, Dominikal čili Nedělník, roztavený v roce 1916, vážil více než jednu tunu.

Majitel pivovaru Nasik Kiriakovský doufá, že jeho podnik nebude jediný, kdo na nové zvony přispěje. „Je tu prostor pro další místní firmy a podnikatele, kteří nás mohou podobným způsobem následovat,“ řekl. Pivovar Tambor má s duchovními službami kostela sv. Jana Křtitele dlouhé zkušenosti, zdejší farář požehnal už nejednomu z jeho piv.

Sbírka bude propagovaná i v průběhu letošní Noci kostelů 23. května.

Zdroje[editovat]

  • MACHEK, Bedřich. S novým pivem začala i veřejná sbírka na nové zvony kostela. Krkonošský deník [online]. 2014-05-07 [cit. 2014-05-07]. Dostupné z: [1].