Přeskočit na obsah

Začalo poslední kolo prvních egyptských demokratických voleb

Z Wikizpráv

Úterý

Venkovské oblasti v Egyptě se připojily ve třetím kole k parlamentním volbám, které dosud ovládají islamistické strany. V devíti provinciích včetně Sinaje se dnes na dva dny otevřely volební místnosti. Jde o součást prvních voleb po pádu režimu prezidenta Husního Mubaraka, které začaly již v listopadu loňského roku.

V prvních dvou kolech, které proběhly v ostatních 18 provinciích země, získaly nejvíc hlasů islamisté. Jeden z voličů k tomu řekl: „Proč volíme islamisty? Zkusili jsme sekularisty, liberály a komunisty a všichni zničili naši zemi. Tak teď máme zkusit islamisty, a pokud to nebude fungovat, žádný problém, můžeme je vyměnit.“

Vojenská vláda vydala prohlášení, podle níž dojde k urychlení voleb poté, co došlo v Káhiře ke srážkám mezi bezpečnostními silami a protestujícími, kteří požadují rychlejší přechod k civilní vládě. Po volbách do dolní komory parlamentu budou následovat volby do horní komory, které mají skončit 22. února. 28. února by se mohl parlament sejít k prvnímu zasedání, o měsíc dřív, než se původně plánovalo.

Úlohou parlamentu bude tvorba nové ústavy. Vládnoucí vojenská rada slíbila předat moc do července zvolenému civilnímu prezidentovi.

Pokračuje i soud s Mubarakem[editovat]

Hlasování začalo ve stejný den, kdy prokurátor ve své úvodní řeči v procesu s Mubarakem označil bývalého prezidenta za „tyranského vůdce“, který se snažil předat moc svým přátelům a příbuzným. Mubarak je, společně se svými dvěma syny – bývalým ministrem vnitra a vysokým policejním úředníkem – souzen za korupci a nařízení potlačování protestů, které vedlo ke smrti stovek lidí. 83letému politikovi hrozí trest smrti.

Zdroje[editovat]