Přeskočit na obsah

Za týden skončí pravidelná svatohorská výstava betlémů

Z Wikizpráv

Středa

Svatá Hora v Příbrami

Každoroční výstava betlémů ve Svatohorském poutním muzeu v Příbrami skončí už 2. února. V prostorách významného poutního místa se koná už podevatenácté.

Betlémářské umění má v Příbrami dlouhou tradicí. Vyřezáváním jesliček si přivydělávali zdejší horníci na živobytí. Právě proto jsou charakteristickým prvkem příbramských betlémů postavičky horníků, ať už oblečených do slavnostních uniforem a přinášejících dary Jezulátku, nebo dolujících pod povrchem země.

Etnoložka příbramského muzea Klára Posekaná si netroufá odhadnout, kolik je nyní na Příbramsku betlémů: „V minulosti byly velké betlémy často rozdělovány mezi dědice, takže z jednoho krásného betlému byly rázem tři ‚trosky‘. Mnoho se jich odvezlo mimo Příbram a po otevření hranic byly další prodány sběratelům v cizině. Z muzeí má největší sbírku Hornické muzeum Příbram a Národopisné muzeum v Praze.“

Sdružení Na slavnou historii navazuje sdružení Příbramští betlémáři, o jehož výrobky je dosud velký zájem u nás i v zahraničí. Ve vánočním období vystavovali také v příbramské galerii Ernestinum a v Průhonicích. V Ernestinu, kde sídlí Galerie Františka Drtikola, se letos zaměřili na papírové betlémy, mezi nimiž byly i kuriozity jako betlém ke vzniku Československa nebo betlém s postavami z Pražského jara 1968. Tyto expozice však už byly na začátku ledna zavřeny, výstava na Svaté Hoře ale trvá nejdéle a umožňuje návštěvu i vánočním opozdilcům.

Výstava je přístupná veřejnosti každý den včetně sobot a nedělí.

Zdroje[editovat]

  • zs. Příbram: Výstava betlémů ve svatohorském muzeu brzy skončí. Deník.cz [online]. 2010-01-27 [cit. 2010-01-27]. Dostupné z: [1].
  • Gymnázium Příbram. Výstava betlémů na Svaté Hoře v Příbrami. ČT24 [online]. 2010-01-04. Dostupné z: [2].
  • STRAKOVÁ, A.. Výstava betlémů. Pribram-city.cz [online]. 2009-12-05 [cit. 2010-01-27]. Dostupné z: [3].