Zakladatel Wikipedie zakládá platformu pro potírání falešných zpráv

Z Wikizpráv

Úterý

Jimmy Wales v roce 2013

Jimmy Wales, zakladatel svobodné encyklopedie Wikipedie, která vzniká v mnoha jazycích spoluprácí statisíců dobrovolníků, spustil nový zpravodajský portál Wikitribune. Má kombinovat práci placených profesionálních novinářů a neplacených dobrovolníků a pomáhat v uvádění věcí na pravou míru.

Hlavním rozdílem oproti Wikizprávám, sesterskému projektu Wikipedie dnes provozovanému stejně jako ona nadací Wikimedia, je právě přítomnost profesionálů, kteří umí dobře vytvářet obsah. Úkolem dobrovolníků tak nebude primárně obsahové sestavení článků dohromady, ale spíš pro samotného novináře náročná podpůrná činnost, sbírání podkladů, ověřování a dokládání skutečností a tvrzení z článků.

Komentátoři v médiích se shodují na tom, že Wikizprávy selhávají (mj. podotýkají, že na jejich titulní straně byla v okamžiku oznámení vzniku Wikitribune jako nejnovější článek už několik dní stará zpráva) právě ve schopnosti v omezeném čase vytvářet spoluprácí mnoha lidí konzistentní strukturované články ve zpravodajském stylu, což je výrazně odlišný úkol od suchého encyklopedického stylu Wikipedie, ve které navíc na dokončení článku není žádný časový limit. Protože ve Wikitribunu na smysluplnou osnovu článku dohlédne placený profesionál, mohl by Wikitribune uspět.

Financování platformy nemá být z reklamy, ale z darů čtenářů. Protože peníze poplynou od čtenářů a nikoliv z reklamy, nebudou témata vybírána tak, aby měla hodně kliknutí, ale podle zájmů čtenářů-dárců.

Přestože má Wikitribune stejného zakladatele, není nijak formálně propojen s Wikipedií ani s jejím provozovatelem, nadací Wikimedia. Obsah má být ovšem rovněž pod svobodnou licencí Creative Commons.

Zdroje[editovat]

  • Wikipedia Founder Launches Site to Fight Fake News. VOA News [online]. 2017-04-25 [cit. 2017-04-25]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • LONDON, Andrew. Wikipedia co-founder joins the fight against fake news with Wikitribune. techradar [online]. 2017-04-25 [cit. 2017-04-25]. Dostupné z: [2]. (anglicky)