Zastupitelé rozhodli, že Brno bude bez automatů

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pátek

Hrací automat (ilustrační foto)

Je to krok, ke kterému – snad s výjimkou Českých Budějovic – ještě žádné opravdu velké české město nesáhlo. Teď se k tomu ale odhodlala nová koalice přímo v moravské metropoli. Brno zakázalo vyhláškou všechny hrací automaty na svém území.

Není to ale tak převratná změna, protože většina brněnských obvodů už hrací automaty sama zakázala a další omezení, které se týká živých her, jako jsou rulety nebo karetní hry v kasinech, připravily obvody od Nového roku. A tak i živé hry, které vyhláška zastupitelstva celého Brna nezakazuje, má povoleno jen osm obvodů.

Díky jasnému postoji obvodů se už od ledna 2013 do prosince 2014 snížil počet hracích automatů v Brně z více než čtyř tisíc na třetinu.

Zástupci provozovatelů hazardu, jako třeba přímo na jednání Milan Dobčák z kasina Admiral na Křenové ulici, varovali před možným propouštěním a kritizovali navržený zákaz také z důvodu rizika bujení černého hazardu. Zastupitele ale nepřesvědčili. Nakonec pro zákaz hlasovalo 37 zastupitelů z 55.

Rozhodnutí znamená krátce po komunálních volbách úspěch pro hnutí Žít Brno, jehož představitel Matěj Hollan proti hazardu v Brně dlouhodobě vystupoval. Hollan se mezitím ve volbách stal nejen sám zastupitelem, ale po volebním úspěchu hnutí zamířil i do koalice a je náměstkem. Naopak na Facebooku hnutí novou vyhlášku kritizoval bývalý brněnský náměstek za ODS Libor Šťástka, podle kterého realita prohibice povede k negativním jevům a připravovaná studie může vést k rozšíření jiných forem hazardu. Studii zadalo zastupitelstvo vypracovat na žádost pirátů, podle Žít Brno ale má posoudit možnosti provozování živých her pro movitou klientelu.

Zdroje[editovat]

  • Brno bez hazardu. Zastupitelé schválili úplný zákaz. iDNES.cz [online]. 2014-12-19 [cit. 2014-12-20]. Dostupné z: [1].
  • Brněnští zastupitelé zakázali od nového roku ve městě hrací automaty. Brněnský deník [online]. 2014-12-19 [cit. 2014-12-20]. Dostupné z: [2].
  • Diskuse pod zprávou o omezení hazardu na facebookové stránce hnutí Žít Brno