Přeskočit na obsah

Zbigniew Brzezinski varoval před vedením války v Afghánistánu

Z Wikizpráv

Středa

Zbigniew Brzezinski, poradce bývalého prezidenta Jimmyho Cartera dnes podporuje senátora Obamu v prezidentských volbách, které se mají konat v listopadu. Rovněž připomněl sovětskou prohru a odchod z Afghanstánu.

Bývalý rádce prezidenta USA Jimmyho Cartera v otázkách národní bezpečnosti a dnes velký sympatizant demokratického kandidáta na prezidenta Baracka Obamy Zbigniew Brzezinski veřejně upozornil jeho konkurenta Johna McCaina, že Spojené státy americké riskují následování sovětského debaklu v Afghánistánu z 80. let minulého století. Jeden z nejvýznamnějších žijících geopolitiků tak reagoval na situaci, kdy má být vojenský kontingent v zemi, kde jsou vojáci Spojených států již od října 2001, posílen zhruba o 10 000 lidí. V posledních několika měsících přibývá útoků ze strany vzbouřenců, kteří sympatizují s Talibanem, a situace v Afghánistánu se obecně nelepší. Brzezinski prohlásil:

„Půjde-li vše tak jako dosud, Američané i NATO zde zopakují chybu sovětské armády, která byla přinucena se stáhnout v roce 1989. Američané si musí uvědomit, že během invaze SSSR byla situace v zemi lepší než dnes. NATO udělalo smrtelnou chybu, když považovalo hnutí Taliban za vojensky poražené a nyní si musí znovu uvědomit, jaká je skutečnost."

Zdroje

[editovat]
  • U Avganistanu ćemo proći kao SSSR!. Glas javnosti [online].  [cit. 2008-07-23]. Dostupné z: [1]. (srbsky)