Přeskočit na obsah

Zdenek Konvalina končí v Anglickém národním baletu

Z Wikizpráv

Pátek

Český tanečník Zdenek Konvalina už nebude tančit v Anglickém národním baletu. První sólista souboru v něm působil tři roky a za tu dobu nastudoval celou řadu hlavních rolí, např. v Labutím jezeru, Louskáčkovi, Manon nebo Apollovi. Že Konvalina odejde na konci září, oznámil Anglický národní balet na své webové stránce.

Konvalina označil své rozhodnutí odejít za neuvěřitelně náročné: „V tomto úseku své kariéry jsem se rozhodl, že si vezmu čas na to, abych vyzkoušel a rozvinul další osobní umělecké zájmy.“ Konvalina předem uvítal, pokud by dostal příležitost vystoupit se souborem v budoucnosti. Za soubor mu poděkovala ředitelka baletu Tamara Rojová.

Zdenek Konvalina vystudoval brněnskou taneční konzervatoř a první angažmá získal v baletu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Na Mezinárodní baletní soutěži v Helsinkách získal první cenu a díky ní angažmá v baletu v Houstonu, odkud později odešel do Kanadského národního baletu a nakonec do Anglického národního baletu.

Mezinárodní londýnský soubor tak v krátké době po sobě opouští druhá česká hvězda. V červnu se po 18 letech v řadách souboru rozloučila jeho hlavní tvář poslední éry, primabalerina Daria Klimentová.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Farewell to Zdenek Konvalina. English National Ballet Blog [online]. 2014-09-19 [cit. 2014-09-21]. Dostupné z: [1]. (anglicky)