Zdravotní pojišťovny zveřejnily plán zrušit 6000 lůžek akutní péče

Z Wikizpráv

Úterý

ilustrační foto

V Česku má v dohledné době zaniknout na 6000 akutních nemocničních lůžek. Je to více než desetina současného počtu. Zdravotní pojišťovny nemocnicím, kterých se to dotkne, do konce roku předloží příslušně upravené smlouvy. Ve 12 ze 152 nemocnic v Česku dojde k naprostému zrušení akutní péče. Zástupci nemocnic s postupem vyjádřili ostrý nesouhlas.

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek, který na tiskové konferenci vystoupil po boku zástupců pojišťoven, uvedl, že většina lůžek, která se mají rušit, je stejně nevyužívaná. Řekl: „Nevidím tady žádný důvod k tomu, aby se vyvolávala panika ohledně toho, že nebude zajištěna zdravotní péče,“ s tím, že 122 nemocnic dostane k podpisu dlouhodobé smlouvy. Ty ale budou u

Místopředsedu Asociace českých a moravských nemocnic Petra Fialu rozsah úpravy překvapil. Vzhledem k tomu, že dosavadní smlouvy mezi pojišťovnami a nemocnicemi jsou vypovězené a přestanou platit s koncem roku, přirovnal vše k mnichovskému diktátu. „Pouze s 21 nemocnicemi má být uzavřená smlouva bez připomínek, čili zhruba 80 procent nemocnic stále neví, na čem je, jejich pacienti nevědí, na čem jsou,“ stěžoval si Fiala.

Zdravotní pojišťovny v Česku se dostaly do tíživé finanční situace. Potíže souvisejí také se zvýšením cen vstupů v souvislosti se zvýšením DPH a s tím, že stát nezvyšuje platby za pojištěnce, za které hradí pojištění ze zákona.

Zdroje[editovat]

  • Ruší se 6000 akutních lůžek, nemocnice o tom nevěděly. E15 [online]. 2012-10-30 [cit. 2012-11-02]. Dostupné z: [1].