Přeskočit na obsah

Zemřel Fidel Castro

Z Wikizpráv

Sobota

Fidel Castro v roce 2003

Bývalý kubánský prezident Fidel Castro zemřel ve věku 90 let, oznámil jeho bratr a současný kubánský prezident Raúl Castro.

Vláda Fidela Castra na Kubě překonala i USA vedenou invazi v Zátoce sviní, Karibskou krizi, vražedné spiknutí a desetiletí trvající ekonomické sankce. Ale Castro se dožil i oznámení obnovení diplomatických vztahů Washingtonu s Havanou a následné návštěvy prezidenta USA Baracka Obamy v březnu letošního roku.

Fidel Castro Ruz se narodil 13. srpna 1926 a stal se jedním z lídrů hnutí proti diktátorovi Fulgenciovi Batistovi. Vedl partizánské jednotky a v roce 1959 získal vládu nad ostrovem.

Jeho vláda dokázala zavést v zemi bezplatné zdravotnictví, razantně snížit negramotnost obyvatelstva, ale také pronásledovala své odpůrce a zavedla v zemi cenzuru.

Fidel Castro se v roce 2006 kvůli špatnému zdravotnímu stavu stáhl z politiky a o dva roky později předal vládu svému bratrovi Raúlu Castrovi. Dále však promlouval k veřejnosti a nepřestal kritizovat Spojené státy americké.

Zatímco Kuba se halí do smutku, někteří lidé v Miami (kde žije početná kubánská exilová komunita) podle BBC začali smrt kubánského vůdce slavit na ulicích.

Zdroje

[editovat]
  • Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Former Cuban President Fidel Castro Dies at 90, vydané společností Hlas Ameriky. Text všech zpráv Hlasu Ameriky je uvolněný jako volné dílo.
  • El Comandante revoluci dosloužil. Fidel Castro je po smrti. ČT24 [online]. 2016-11-26 [cit. 2016-11-26]. Dostupné z: [1].
  • Fidel Castro, Cuba's leader of revolution, dies at 90. BBC [online]. 2016-11-26 [cit. 2016-11-26]. Dostupné z: [2]. (anglicky)

Externí odkazy

[editovat]