Přeskočit na obsah

Zemřel Jiří Raška, první český zimní olympijský vítěz

Z Wikizpráv

Pátek

Jiří Raška (2008)

Skokan na lyžích Jiří Raška, jeden z nejpopulárnějších sportovců Československa konce 60. a první poloviny 70. let, zemřel v novojičínské nemocnici. Bylo mu 70 let. V roce 1968 se stal olympijským vítězem na hrách v Grenoblu.

Raška se stal bezmála národním hrdinou, když v Grenoblu získal zlato na středním můstku. Na velkém navíc přidal stříbrnou medaili. K jeho popularitě přispěl i spisovatel Ota Pavel, který jeho příběh vtělil do literární podoby v díle Pohádka o Raškovi. Raška byl navíc i vítězem Turné čtyř můstků nebo bronzovým medailistou z mistrovství světa v letech na lyžích.

„Je mně to velice líto, protože Jura byl nejen vynikající sportovec, ale i dobrý kamarád, parťák, oblíbený člen olympijského klubu,“ popsala Rašku Dana Zátopková. Raška pocházející z Frenštátu pod Radhoštěm se blízce přátelil se Zátopkovými, kteří byli spjatí se stejným krajem.

Po ukončení kariéry v roce 1976 působil Raška jako trenér. Postavil se i proti komunistickému režimu podepsáním výzvy 2000 slov. V loňském roce ho prezident Václav Klaus ocenil Medailí za zásluhy, byl též vyhlášen nejlepším českým lyžařem století. Zemřel po těžké nemoci.

Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek označil Rašku za legendu. „Celý život byl věrný sportu a lyžování. Do poslední chvíle byl aktivní v Českém klubu olympioniků,“ připomněl i skokanovo pozdější působení. V české sportovní historii ale zůstane jako zlatý olympijský Raška z Pohádky Oty Pavla.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • GRIM, Filip; KUČEROVÁ, Martina. Vzpomínky blízkých aneb Raškovy komínky z oblečení i účty za diskotéku. iDNES.cz [online]. 2012-01-20 [cit. 2012-01-20]. Dostupné z: [1].
  • Odešla legenda. Zemřel olympijský vítěz Jiří Raška. Olympic.cz [online]. 2012-01-20 [cit. 2012-01-20]. Dostupné z: [2].
  • Jiri Raska, Czech Olympic ski jumping champion at 1968 Grenoble Olympics, dies at 70. Washington Post [online]. 2012-01-20 [cit. 2012-01-20]. Dostupné z: [3]. (anglicky)