Přeskočit na obsah

Zemřel Juan Antonio Samaranch, sedmý předseda MOV

Z Wikizpráv

Středa

Juan Antonio Samaranch na konci svého funkčního období v čele Mezinárodního olympijského výboru

Ve věku 89 let zemřel v rodné Barceloně španělský sportovní funkcionář Juan Antonio Samaranch. V letech 1980 až 2001 byl předsedou Mezinárodního olympijského výboru, přičemž v této funkci působil druhou nejdelší dobu v historii. Poté, co byl ve funkci vystřídán, byl až do smrti čestným předsedou výboru.

Samaranch byl hospitalizován s vážnými srdečními obtížemi a vzhledem k jeho věku nedávali lékaři mnoho nadějí na jeho zotavení. Zpráva o jeho úmrtí hluboce zasáhla představitele olympijského hnutí v čele s nástupcem Samaranche na postu předsedy MOV Jacquem Roggem, který se považoval za jeho žáka a byl jeho blízkým přítelem. Zasažen zprávou reagoval: „Osobně jsem velmi smutný ze smrti muže, který vybudoval olympijské hry moderní éry, muže, ketrý mne inspiroval a jehož znalosti sportu byly opravdu výjimečné. Díky svým výjimečným vizím a talentu se Samaranch stal architektem silného a sjednoceného olympijského hnutí. Mohu jen vzdát hold jeho skvělým úspěchům a ocenit jeho naprostou oddanost olympijskému hnutí a jeho hodnotám.“

Samaranch začínal jako aktivní sportovec (věnoval se lednímu hokeji), ale záhy se začal věnovat i sportovní žurnalistice (byl zpravodajem listu La Prensa z olympijských her v Helsinkách v roce 1952 a sportovnímu funkcionářství. Stal se členem španělského olympijského výboru, byl šéfem španělské olympijské mise na třech olympiádách a dostal se i do Mezinárodního olympijského výboru, ve kterém se ve druhé polovině 70. let 20. století stal místopředsedou. Zároveň působil i jako španělský velvyslanec v Mongolsku a Sovětském svazu.

Olympijská kariéra[editovat]

Samaranch byl zvolen předsedou MOV v roce 1980 v Moskvě. Usiloval o sjednocení a posílení olympijského hnutí, což se mu značnou měrou podařilo začleněním žen do MOV, vytvořením komise sportovců anebo vstupem Číny do výboru a úsilím, kterým přispěl k zániku apartheidu v Jihoafrické republice, a ta se tak mohla zúčastnit olympijských her se společným multirasovým týmem. Podporoval účast profesionálů na olympijských hrách, přičemž jeden ze symbolů této snahy, první start amerického basketbalového Dream Teamu z NBA se uskutečnil na olympijských hrách právě v jeho rodné Barceloně v roce 1992. Počet zemí v olympijském hnutí stoupl za jeho předsednictví o třetinu na téměř dvě stovky a velikost letních olympiád téměř o polovinu na deset tisíc zúčastněných sportovců.

Stabilizoval také finanční situaci MOV zvýšením hodnoty televizních práv a získáním silných sponzorů, byl ale kritizován za to, že tito sponzoři získali příliš silný vliv na chod MOV (zvláště když byly přiděleny hry v roce 100. výročí obnovení olympijských her do sídelního města společnosti Coca Cola Atlanty místo do Atén. Problémem se také stala bující korupce, která vyvrcholila skandálem po přidělení zimních olympijských her na rok 2002 Salt Lake City.

Mezi jeho další počiny patří založení Olympijského muzea v Lausanne a vybudování nového sídla MOV v tomto švýcarském městě.

Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek ho označil za velkého vizionáře a připomněl jeho úzký vztah k České republice: „Byl několikrát v Česku, znal naše špičkové reprezentanty a vždy se o ně živě zajímal. Navštívil například nemocného Emila Zátopka a povzbuzoval ho v boji s nemocí. Dokonce měl čestný doktorát na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.“

Zdroje[editovat]

  • -sk-. Zemřel bývalý předseda MOV Juan Antonio Samaranch. olympic.cz [online]. 2010-04-21 [cit. 2010-04-21]. Dostupné z: [1].
  • Juan Antonio Samaranch: a life dedicated to sport. Olympic.org [online]. 2010-04-21 [cit. 2010-04-21]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • Death of IOC Honorary President Juan Antonio Samaranch. Olympic.org [online]. 2010-04-21 [cit. 2010-04-21]. Dostupné z: [3]. (anglicky)