Přeskočit na obsah

Zemřel Paul Newman

Z Wikizpráv

Pátek

Paul Newman v roce 1968

Po dlouhém boji podlehl rakovině plic ve věku 83 let legendární americký herec Paul Newman. Ve svém domě ve Westportu ve státě Connecticut skonal v kruhu své dlouholeté manželky, dětí a nejbližších.

Newman byl sice svým atraktivním zevnějškem s nenapodobitelně modrýma očima předurčen od mládí pro úlohu miláčka divaček, ale od počátků vyhledával náročnější role, v nichž se prosadil jako hrdina bojující proti autoritám.

Na své umělecké dráze ztvárnil Newman desítky působivých rolí, za které byl celkem desetkrát nominován na Oscara (např. za roli Bricka Pollitta z filmového zpracování románu Tennessee Williamse Kočka na rozpálené plechové střeše, titulní roli ve filmu Hud či roli Franka Galvina ve filmu Rozsudek). V roce 1986 získal Oscara za celoživotní dílo a až poté, v následujícím roce, mu akademici udělili i cenu za nejlepší výkon v hlavní roli, když hrál Eddieho Felsona v Barvě peněz. Nezapomenutelné ale zůstávají i některé jeho role, které prošly u americké filmové akademie bez povšimnutí - zejména Butch Cassidy, kde exceloval v partnerství s Robertem Redfordem.

Při udílení cen za rok 1994 byl odměněn akademií ještě jednou, když dostal Cenu Jeana Hersholta za své nepočetné humanitární aktivity.

V roce 2007 ukončil svou filmovou kariéru, protože už nebyl schopen hrát na úrovni, jakou by si představoval. Ještě rok pak s přestávkami účinkoval na divadelní scéně.

Populární byl i jeho úzký vztah k automobilovému sportu, sám aktivně soutěžil v závodech NASCAR, později vlastnil závodní stáj. Je symbolické, že jednou z posledních rolí pro něj bylo namluvení veterána automobilových závodů Doca Hudsona v animovaném filmu studia Pixar Auta.

Půl století, od roku 1958 byl podruhé ženat s Joanne Woodwardovou, se kterou měl tři dcery, další dvě dcery a syn, který ale nepřežil drogovou závislost, pocházeli z jeho prvního manželství.

Odešla legenda[editovat]

Ohlasy osobností na úmrtí slavného herce se shodují v tom, že odešel umělec, který hluboce ovlivnil vývoj amerického i světového filmu a zapůsobil na celou americkou společnost.

Redford, se kterým hrál jednu ze svých nejslavnějších rolí, těžko hledal slova. „Jsou chvíle, kdy pocity přesahují slova. Ztratil jsem skutečného přítele. Můj život - a tahle země - jsou lepší díky tomu, že tu byl.“

George Clooney se v reakci na zprávu svěřil, že Newman „nastavil laťku příliš vysoko pro nás všechny. Nejen pro herce, ale pro každého“. Zástupce mladé herecké generace Leonardo Di Caprio na něj vzpomíná jako na osobnost, která „pochází z éry Deanů, Brandů a Cliftů, které jsme všichni sledovali a kteří jako herci změnili uměleckou formu“.

Jeho dcery vzpomněly vlastní Newmanova slova: „Vždy a až do samého konce byl táta neuvěřitelně vděčný za svůj šťastný osud. Opakoval, že být tady bylo privilegium.“

Zdroje[editovat]

  • Movie legend Paul Newman dies, 83. BBC [online]. 2008-09-27, rev. 2008-09-27 [cit. 2008-09-27]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • SMITH, Neil. Paul Newman: Rebel, rogue, hero. BBC [online]. 2008-09-27, rev. 2008-09-27 [cit. 2008-09-27]. (anglicky)
  • TOURTELLOTTE, Bob. Paul Newman remembered for cool style, warm heart. Reuters [online]. 2008-09-27 [cit. 2008-09-27]. Dostupné z: [2]. (anglicky)