Přeskočit na obsah

Zemřel autor scénáře italského seriálu Chobotnice

Z Wikizpráv

Pondělí

Režisér a scenárista Ennio de Concini zemřel v Římě po dlouhé nemoci ve věku 85 let. Napsal scénáře k mnoha filmům, ale výrazného úspěchu dosáhl také svou tvorbou pro televizi, v čele se scénářem pro první tři řady populárního seriálu Chobotnice z prostředí italské mafie.

V začátcích pracoval jako asistent režie, např. u legendárního Vittoria de Sica, jemuž také napsal jeden ze svých scénářů (Sciuscià v roce 1946). Jako režisér natočil čtyři filmy, ale zapsal se hlavně jako scenárista ve zlaté éře italského filmu v končících 50. a v 60. letech. Z té doby pochází i jeho scénář k filmu Rozvod po italsku z roku 1961, za který získal Oscara. Věnoval se všem žánrům od epických historických fresek, přes psychologická dramata (Výkřik natočil režisér Michelangelo Antonioni a italské komedie až po úpravy velkých děl světové literatury (např. italsko-americká produkce Vojny a míru režiséra Kinga Vidora z roku 1956).

V 70. letech skončilo několik jeho scenáristických počinů pro film částečným neúspěchem (Posledních 10 dní Hitlera), ale brzy si začal vše vynahrazovat v televizi. V roce 1982 se natáčel seriál podle jeho scénáře Příběh lásky a přátelství, záhy nato přišla veleúspěšná Chobotnice v režii Damiana Damianiho.

V 80. letech napsal i scénáře k filmům Příkaz k smrti s Harvey Keitelem, filmy psal i v závěru života, ale převažovala tvorba pro televizi, kde byl jeho posledním počinem televizní film Patnáctá epištola z roku 1998.

Zdroje

[editovat]
  • Morto Ennio de Concini, sceneggio' anch 'La Piovra'. ANSA [online]. 2008-11-18 [cit. 2008-11-18]. Dostupné z: [1]. (italsky)
  • Ennio De Končini. Biografičeskaja spravka. RIA Novosti [online]. 2008-11-18 [cit. 2008-11-18]. Dostupné z: [2]. (rusky)
  • Ennio De Concini, Oscar-Winning Writer, Dies at 84