Zemřel legendární šachista Bobby Fischer

Z Wikizpráv

Pátek

Ve věku 64 let zemřel v islandském Reykjavíku legendární americký šachista Bobby Fischer, známý svým výstředním chováním a protiamerickými, protižidovskými výroky. Podle svého mluvčího podlehl blíže nespecifikované nemoci.

Fischer se do povědomí veřejnosti dostal především zápasem o titul světového šampióna nad sovětským velmistrem Borisem Spasským v roce 1972, v němž zvítězil a stal se tak po dlouhé nadvládě sovětských šachistů prvním americkým mistrem světa. Tím si získal ve studené válce USA a SSSR oblibu americké veřejnosti. V roce 1975 měl titul obhajovat proti Anatoliji Karpovovi, ale kvůli neshodám s mezinárodní šachovou organizací FIDE byl zápas odvolán a Fischer svou šachovou kariéru ukončil.

Fischer kromě svého šachového umění proslul svým excentrickým chováním. Byl neustále přesvědčen, že se ho Sovětský svaz snaží nechat zavraždit. Proto s sebou nosil kufřík s lektvary proti toxinům, které mu Sověti údajně přidávají do jídla. Přestože byl sám Žid, proslavil se svými antisemitskými výroky a popíráním holocaustu. Znovu o sobě dal vědět v roce 1992, kdy opět nastoupil proti Spasskému v tehdejší Jugoslávii, přestože měl kvůli americkému embargu výslovně zakázáno nastoupit. Zápas vyhrál, ale v USA na něj byl vydán zatykač. Odstěhoval se do Maďarska a později do Japonska.

Po teroristických útocích na USA 11. září 2001 poskytl filipínskému rozhlasu rozhovor, v němž útoky vychválil a přál si pád „sionistické diktatury“ v USA. V létě 2004 byl zatčen na tokijském letišti, když se pokusil s neplatným americkým pasem odcestovat na Filipíny. Po devíti měsících v japonském vězení mu islandská vláda poskytla azyl a Fischer se odstěhoval do Reykjavíku, kde zůstal až do smrti.

Odkazy[editovat]