Přeskočit na obsah

Zemřel princ Philip, vévoda z Edinburghu a manžel britské královny Alžběty II.

Z Wikizpráv

Pátek

Princ Philip, vévoda z Edinburghu v roce 2015

Ve věku 99 let zemřel po dlouhodobých zdravotních problémech princ Philip, vévoda z Edinburghu (* 10. června 1921) a manžel britské královny Alžběty II.

Princ Philip trpěl dlouhodobými zdravotními komplikacemi. Zemřel v pátek ráno na hradě Windsor, kde trávil mnoho času, ve věku nedožitých 100 let. Na počátku roku 2021 byl hospitalizován kvůli infekci. Podstoupil také blíže neurčený zákrok na srdci. O úmrtí informovala britská královská rodina krátce po 13:00. Lítost nad úmrtím vyjádřil i britský premiér Boris Johnson. „S hlubokým zármutkem oznamuje Její Veličenstvo královna smrt svého milovaného manžela, Jeho královské Výsosti, prince Philipa, vévody z Edinburghu,” oznámila královská rodina v prohlášení. Princ Philip se v posledních letech na veřejnosti téměř neobjevoval. Začátkem roku byl spolu s královnou naočkován proti covidu-19.

Zármutek nad smrtí již vyjádřili politici z celé Británie. Kondolence přicházejí z celého světa. Zármutek vyjádřil například americký prezident Joe Biden, indický premiér Narendra Modi, irský premiér Micheál Martin, maltský premiér Robert Abela, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, francouzský prezident Emmanuel Macron, hlavy státu Litvy i Lotyšska či australský premiér Scott Morrison a novozélandská premiérka Jacinda Ardernová. Norská královská rodina se rozhodla, že během pohřbu prince Philipa budou vlajky na celém hradě na půl žerdi.

Galerie[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Princ Philip zemřel. Novinky.cz [online]. 2021-04-09 [cit. 2021-04-09]. Dostupné z: [1].
  • Britský princ Philip byl po měsíci propuštěn z londýnské nemocnice, léčil se z infekce po zákroku na srdci. Lidovky.cz [online]. 2021-03-16 [cit. 2021-04-09]. Dostupné z: [2].
  • Britové oplakávají prince Philipa. Byl oddaný služebník, říkají politici. iDNES.cz [online]. 2021-04-09 [cit. 2021-04-09]. Dostupné z: [3].

Externí odkazy[editovat]