Zemřel slavný ruský hokejista Krutov

Z Wikizpráv
Na sovětské známce k ZOH 1988 je v sovětských barvách hráč s číslem 9, které nosil Krutov

Středa

Ruský hokejista Vladimir Krutov, jeden z členů legendární první formace sovětské sborné, která vládla světovému hokeji v 80. letech minulého století, zemřel ve věku 52 let. Krutov byl od předvčerejška v nemocnici s vážným vnitřním krvácením. Za příčinu jeho úmrtí se uvádí právě krvácení do žaludku a selhání jater.

Krutov vyhrál dvakrát olympijské hry a pětkrát se stal mistrem světa a sedmkrát mistrem Evropy, v letech 1986. Se šesti brankami a devíti asistencemi byl nejproduktivnějším hráčem olympijských hrách v Calgary. Vynikal na levém křídle formace se Sergejem Makarovem a Igorem Larionovem. V sovětské lize byl vždy členem vítězného celku CSKA Moskva, dohromady získal 11 titulů v nepřetržité sérii od roku 1979 do roku 1989. Po roce 1990 odešel do NHL, kde ale působil jen jednu sezónu ve Vancouver Canucks a poté se vrátil do Evropy (Švýcarsko, Švédsko) a později se věnoval trenérské práci. Mezinárodní hokejová federace ho jmenovala členem Síně slávy.

Hokejistova smrt zasáhla jeho bývalé spoluhráče. Obránci Alexej Kasatonov a Vjačeslav Fetisov byli obránci v legendární první sovětské formaci za útočnou řadou „KLM“. „Těžko se o tom hovoří. Nedá se ani uvěřit, že Voloďa už s námi není. Odešel kamarád, parťák. Od mládežnických let jsme hráli spolu v CSKA a ve sborné. Byl to velký mistr, skutečný bojovník oddaný hokeji, klubu a reprezentaci,“ popsal své pocity Kasatonov. A Fetisov se přidává: „Skutečný přítel, který byl vždy připravený přispěchat na pomoc. Člověk s ohromnou duší a srdcem. Myslím, že byl velkým vlastencem a občanem naší vlasti.“

Krutov měl problémy s alkoholem a média spekulují o tom, že i zde může být příčina jeho předčasného úmrtí. Rodina naopak odmítla, že by náhlé zhoršení zdravotního stavu, které následně vedlo ke Krutovovu skonu, souviselo s nedávnou oslavou jeho 52. narozenin.

Zdroje[editovat]

  • Ně stalo legendarnogo chokkeista Vladimira Krutova. Pervyj kanal [online]. 2012-06-06 [cit. 2012-06-07]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • Legendarnyj chokkeist Vladimir Krutov skončalsja v bol'nice. Vesti [online]. 2012-06-06 [cit. 2012-06-07]. Dostupné z: [2]. (rusky)
  • CHUDIKOVA, Larisa. Chokkej epochi Krutova. Kogda pobedy byli bol'šimi. Vesti.ru [online]. 2012-06-06 [cit. 2012-06-07]. Dostupné z: [3]. (rusky)
  • MEL'NIKOV, Dmitrij. Fetisov, Kasatonov, Šalimov: smerť Krutova stala něožidannosťju. Vesti.ru [online]. 2012-06-06 [cit. 2012-06-07]. Dostupné z: [4]. (rusky)