Zemřel spisovatel Gore Vidal

Z Wikizpráv

Středa

Gore Vidal (1925–2012)

Ve věku 86 let zemřel americký spisovatel Gore Vidal. Byl významným autorem historických i společenských románů a také ostrým politickým komentátorem s názory blízkými demokratům, ke kterým ho pojil i jeho původ (jeho dědeček byl senátorem za Oklahomu). Sám se dvakrát ucházel o zvolení do senátu, ale nikdy neuspěl.

Jeho nejslavnějšími díly jsou Lincoln, Myra Breckinridgeová. V knize The City and the Pillar jako jeden z prvních popsal osudy postav s homosexuální orientací, byť si tím vysloužil ostrý nesouhlas tehdejší kritiky. Napsal také scénáře k řadě filmů, například k historickému Benu Hurovi, nebo divadelní hry. Do zlatého fondu americké literatury patří stovky jeho esejí. Vlastní osudy shrnul v autobiografii Palimpsest.

Byl vrstevníkem i konkurentem klasiků americké literatury 20. století Trumana Capota, se kterým se soudil, či Normana Mailera, který ho fyzicky napadl za urážlivé přirovnání. Byl celebritou, s oblibou zvanou do televizních show.

„Považoval se za jednoho z posledních mužů starého světa a měl nejspíš pravdu. Málo amerických spisovatelů bylo všestrannějších či oplývalo větším talentem,“ napsal v nekrologu deník New York Times.

Editor umělecké rubriky BBC Will Gompertz označil Vidala za „vášnivého izolacionistu, který věřil, že dvě velká světová zla jsou pokrytectví a nepoctivost. V Americe je obě mohl zkoumat ad nauseam“.

Gore Vidal (rodným jménem Eugene Luther Vidal) zemřel ve svém domě v Los Angeles. Do okruhu jeho širokého příbuzenstva patřil též viceprezident Al Gore či Jackie Kennedyová.

Zdroje[editovat]

  • Zemřel literární obr Gore Vidal, poválečný klasik a černá ovce americké politiky. iHNed.cz [online]. 2012-08-01 [cit. 2012-08-01]. Dostupné z: [1].
  • US author Gore Vidal dies aged 86. BBC [online]. 2012-08-01 [cit. 2012-08-01]. Dostupné z: [2]. (anglicky)