Přeskočit na obsah

Zemřel spisovatel a nakladatel Josef Škvorecký

Z Wikizpráv

Úterý

Josef Škvorecký v roce 2004

V kanadském Torontu, kde prožil svůj život po emigraci z komunistického Československa, zemřel dnes ve věku 87 let český spisovatel Josef Škvorecký. Podle deníku The Globe and Mail podlehl rakovině.

Mezi nejvýznamnější Škvoreckého díla patří román Zbabělci a další navazující knihy spadající do volného cyklu osudů postavy Dannyho Smiřického, dále Legenda Emöke, Mirákl a Příběh inženýra lidských duší. Patřil také mezi významné tvůrce povídkové literatury i moderní české detektivky, žánru, který oživil svými příběhy o poručíkovi Borůvkovi.

Škvorecký žil v Kanadě od roku 1969, kdy opustil Československo se svou manželkou Zdenou Salivarovou. Společně také založili a provozovali nakladatelství '68 Publishers, které se stalo jednou z nejvýznamnějších institucí československé exilové i domácí demokratické kultury. Věnoval se také pedagogické činnosti.

Řada jeho děl byla převedena na filmová plátna nebo televizní obrazovky, v tomto směru patří mezi nejúspěšnější film Tankový prapor.

Smrt Škvoreckého zasáhla řadu jeho vrstevníků i následníků v kulturní oblasti, jeho přínos pro českou společnost ocenil i premiér Petr Nečas. Ministryně kultury Alena Hanáková ke Škvoreckého skonu řekla: „Jsem přesvědčena, že český národ ztrácí jednoho z nejlepších spisovatelů, který dokázal ve svém díle vystihnout povahu obyčejných lidí, především v době totality.“

Zdroje[editovat]

  • Zemřel Josef Škvorecký, autor Zbabělců či Tankového praporu. ČT24 [online]. 2012-01-03 [cit. 2012-01-03]. Dostupné z: [1].