Přeskočit na obsah

Zemřela Alla Bajanovová, rusko-rumunská Edith Piaf

Z Wikizpráv

Úterý

Ve věku 97 let zemřela v Prvním moskevském hospicu zpěvačka Alla Bajanovová. Téměř celý svůj život věnovala popularizaci ruských písní v Rumunsku, závěr života strávila v Rusku, kde byla jmenována národní umělkyní. Vystupovala ještě v roce 2009 na koncertu k oslavě svých 95. narozenin v Moskevském divadle operety. Pro jednoduchý, ale dramatického výrazu plný projev byla přirovnávána k legendární Edith Piaf.

Narodila se v Kišiněvě, který byl v té době součástí ruského impéria, ale brzy byl připojen k Rumunsku. Vystupovala od dětství, po krátkém pobytu s rodinou ve Francii se vrátila do Rumunska a působila v Bukurešti. V Paříži od zpěváka Alexandra Vertinského slyšela později často citovanou lichotku – popsal ji jako „Slovanku s perskýma očima“.

Zpěv ruských písní vedl za druhé světové války k jejímu zatčení a více než ročnímu věznění v koncentračním táboře. Po druhé světové válce zpívala dlouhá desetiletí ruské písně v Rumunsku, do tehdejšího Sovětského svazu se ale dostala bez výrazného úspěchu až v roce 1976. V roce 1988 se do něj definitivně vystěhovala, u příležitosti 85. narozenin obdržela titul Národní umělkyně Ruské federace.

Až do smrti tvrdila, že se narodila ještě dřív než v roce 1914.

Zdroje[editovat]

  • BARABANOV, Boris. Koněc romansa : Umerla Alla Bajanova. Kommersant [online].  [cit. 2011-08-31]. Dostupné z: [1]. (rusky)