Přeskočit na obsah

Zemřela swingová legenda Jiří Traxler

Z Wikizpráv

Neděle

Jiří Traxler ve věku 95 let

Český skladatel Jiří Traxler, autor hudby k filmu Eva tropí hlouposti nebo předválečných hitů jako Jedu nocí nebo Růžové brýle, zemřel ve věku 99 let v Kanadě.

Traxler psal písně, které ve 30. a 40. letech nahrál orchestr R. A. Dvorského, složil nebo upravil hudbu ke třem filmům. V roce 1949 poté, co rozhlas dostal zákaz hrát jeho skladby, odešel do Kanady, kde se naopak živil technickým kreslením. Jeho autobiografii Já nic, já muzikant vydalo nakladatelství 68 Publishers manželů Škvoreckých, v roce 2009 vyšla další kniha poskládaná z povídek a poezie z jeho literárního archivu Já nic, já muzikant na penzi.

Informaci o jeho úmrtí předal hudebník Ondřej Havelka. O Traxlerovi prohlásil: „Byl chlapem, který dokázal zúročit své talenty s vášní i nadhledem.“

Do vysokého věku byl aktivní, jak popisuje předseda Společnosti pro vědy a umění v Edmontonu Pavel Jelen: „On vždycky sedí na pódiu, odpovídá na dotazy jedné naší členky novinářky a potom se třeba otočí k piánu a řekne: Teď vám něco zahraju. A hraje čtvrt hodiny svoje melodie. Bez not, bez všeho. To je zázrak přírody.“[1]

Zdroje

[editovat]
  • Zemřel skladatel Jiří Traxler, poslední mohykán předválečného swingu. iDNES.cz [online]. 2011-08-08 [cit. 2011-08-08]. Dostupné z: [2].
  1. FALTÝNEK, Vilém. Jiří Traxler by se chtěl vrátit do osmdesátky. Knihovnička Radia Praha [online]. 2009-06-21. Dostupné z: [1].