Přeskočit na obsah

Zimbabwe čeká na odpověď Africké unie, summitu se účastní i Mugabe

Z Wikizpráv

Pondělí

V kouzelné scenérii Šarm as Šajchu jedná Africká unie i o budoucnosti Zimbabwe

Den poté, co pošesté složil prezidentskou přísahu, dorazil kontroverzní zimbabwský politik Robert Mugabe do egyptského Šarm as Šajchu na jednání Africké unie (AU).

Zimbabwská opozice se domnívala, že summit Africké unie nebude mít zájem na řešení otázky rozdělení moci v Zimbabwe, k níž opakovaně vyzývají evropské vlády a Spojené státy americké. Egyptský prezident Husní Mubarak se v uvítacím proslovu o záležitosti ani vzdáleně nezmínil.

Mezi významné africké představitele, kteří se postavili proti uznání Mugabeho prezidentem, ale patří i laureát Nobelovy ceny míru Desmond Tutu nebo bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan. Místopředseda opozičního Hnutí pro demokratickou změnu tvrdí, že zástupci čtyř desítek z 53 členských zemí AU považují druhé kolo prezidentské volby za nelegitimní.

K dialogu vyzval ve svém inauguračním projevu i Mugabe, když řekl: „Doufám, že spíš dřív než později povedeme jako rozličné politické strany konzultace vedoucí k vážnému dialogu, omezíme naše rozdíly a posílíme oblasti jednoty a spolupráce.“

Politická krize v Zimbabwe je výsledkem letošních voleb. Opozice proti dlouholetému prezidentu Mugabemu, který zemi dovedl do hluboké hospodářské krize, zvítězila v parlamentních volbách a její kandidát Morgan Tsvangirai vyhrál i podle oficiálních výsledků první kolo prezidentských voleb. Podle volební komise ale nezískal potřebnou nadpoloviční většinu hlasů, a tak se v zemi konalo druhé kolo voleb, z něhož ale kvůli politickému násilí, ze kterého obviňoval Mugabeho režim, odstoupil. Mugabe ve druhém kole získal 85,5 % hlasů, v prvním kole byl výsledek 43,2 % pro Mugabeho vůči 47,9 % pro Tsvangiraie.

Zdroje

[editovat]
  • Mugabe attends African Union talks. Al-Džazíra‏‎ [online]. 2008-06-30, rev. 2008-06-30 [cit. 2008-06-30]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • MCCLURE, Jason; MAIER, Karl. African Leaders Increase Pressure on Mugabe to Share Power. Bloomberg [online]. 2008-06-30, rev. 2008-06-30 [cit. 2008-06-30]. Dostupné z: [2]. (anglicky)