Přeskočit na obsah

Írán úspěšně otestoval centrifugy třetí generace

Z Wikizpráv

Pátek

Protiletecká ochrana továrny v Natanzu

Šéf íránské organizace pro jadernou energii Alí Akbar Salehí dnes oznámil, že Írán úspěšně otestoval odstředivky třetí generace sloužící k vyrábění obohaceného uranu. Ty mají průměr 200 milimetrů a jsou zhruba desetkrát výkonnější než starší odstředivky pracující v továrně v Natanzu. Rychlost otáčení nových centrifug je 900 otáček za sekundu a dokážou vyprodukovat 10 kilogramů fluoridu uranového ročně.

K oznámení došlo u příležitosti výročí zvládnutí jaderné energie Íránem a přítomen byl i prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Přestože Írán prohlašuje, že jaderný program rozvíjí pouze pro mírové účely, leckteré státy postupem vývoje znepokojeny. Obamova nová americká jaderná doktrína nevylučuje použití jaderných zbraní proti Íránu. Prezidenti Obama a Medvěděv se při podpisu smlouvy o snížení počtu jaderných hlavic shodli, že budou Írán dále přesvědčovat, aby se svého jaderného programu vzdal.

Zdroje[editovat]

  • Írán pokračuje v obohacování uranu. Už otestoval výkonnější centrifugy. iHNed.cz [online]. 2010-04-09 [cit. 2010-04-09]. Dostupné z: [1].
  • Iran says new generation of centrifuges tested. Press TV [online]. 2010-04-09 [cit. 2010-04-09]. Dostupné z: [2]. (anglicky)