Přeskočit na obsah

Únik ropy v Mexickém zálivu se snaží zastavit ponorky

Z Wikizpráv

Úterý

Snahy zachránit Deepwater Horizon 21. dubna byly marné

Po explozi na ropné plošině Deepwater Horizon a jejím následném potopení se Mexickým zálivem šíří ropná skvrna, která má v současnosti plochu už 1550 čtverečních kilometrů. Dosavadní snahy únik zastavit byly neúspěšné.

Včera byly nasazeny robotické ponorky, aby únik zastavily, ale operace může trvat dva až tři dny. Cílem čtyř ponorek vybavených kamerami a dálkově ovládanými robotickými pažemi je aktivovat zařízení složené ze soustavy potrubí a ventilů, které by mohlo únik zastavit. Podle firmy BP, která plošinu provozuje, se takový způsob řešení zkouší poprvé. Není jisté, zdali bude úspěšný.

Podle dosavadních odhadů by se neměla ropa dostat k pobřeží dřív než ve čtvrtek. Míra škod na životním prostředí není dosud chvíli známa, nejsou ani žádné zprávy o mrtvých zvířatech.

Ropa uniká zhruba v hloubce půl druhého kilometru pod hladinou rychlostí přibližně tisíc barelů denně. Pokud robotické ponorky neuspějí, existují ještě další dvě možnosti k zastavení úniku. Jednou z nich by bylo přikrýt místo úniku kupolí, z které by vedly roury na hladinu, kde by byla ropa nakládána do lodí. Jinou možností by bylo vyvrtání nového vrtu, který by odbíral ropu z poškozeného, realizace takového plánu ale může trvat celé měsíce.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Robot vessels used to cap Gulf of Mexico oil leak. BBC [online]. 2010-04-26 [cit. 2010-04-27]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • BERANOVÁ, Lucie. Do Mexického zálivu dál uniká ropa. Roboti bojují o život mořských živočichů. iHNed.cz [online]. 2010-04-26 [cit. 2010-04-27]. Dostupné z: [2].