Přeskočit na obsah

Ropa z potopené věže zasáhla pobřeží Spojených států

Z Wikizpráv

Pátek

Budování norných stěn po katastrofě Deepwater Horizon

Ropa unikající z plošiny Deepwater Horizon dosáhla pobřeží amerického státu Louisiana. Guvernér státu Bobby Jindal vyhlásil v oblasti výjimečný stav a požádal Washington o povolání šesti tisíc členů Národních gard. Záchranáři začali vyprošťovat a čistit první živočichy uvázlé v ropě, zejména mořské ptáky. Pobřeží Louisiany je ekosystémem, který má ekologický i ekonomický význam – podstatná část obyvatel pobřežních oblastí je závislá na rybolovu. Louisiana zásobuje mořskými plody celé Spojené státy. Další státy, především Mississippi očekávají příchod ropné skvrny v následujících dnech.

Záchranářské práce ale komplikuje počasí, zejména silný vítr a vysoké vlny. Kvůli nim znečištěná voda překonává i provizorní norné stěny, například na pobřeží Chandeleurových ostrovů, které slouží jako zastávka při migraci ptactva. Podle Mobyho Solangiho, který stojí v čele neziskového institutu Marine Mammal Studies v mississippském Gulportu, přišla navíc katastrofa v nejméně vhodnou chvíli: „Postiženo bude mnoho mláďat. Čeká nás kolosální tragédie.“ Většina ekosystémů postižených nebo ohrožených nyní ropou se navíc teprve nedávno vzpamatovala ze zkázy způsobené hurikánem Katrina v roce 2005.

Plošina Deepwater Horizon se potopila po explozi, ke které na ní došlo 20. dubna. Z otevřených vrtů stále uniká do moře obrovské množství ropy – až 200 tisíc galonů každý den.

BP tvrdí, že dělá, co může, a bojí se následků[editovat]

Společnost BP, která vlastní potopenou vrtnou plošinu, se stává stále častěji terčem útoků, že nečiní všechno na odvrácení škod. BP podle svých zástupců vynakládá šest až sedm milionů dolarů denně na operace spojené s likvidací katastrofy, ať jde o snahu odstranit rozlitou ropu, tak o snahu zastavit vylévání další ropy z uvolněného vrtu. Většina pokusů ale nevede k úspěchu. „Vítáme každou novou ideu a každý nový zdroj,“ uvedl proto šéf operací BP Doug Suttles.

Úřady ale už hledají viníky nehody a ministr vnitra Ken Salazar prohlásil: „Věřím tomu, že se dostaneme až k jádru toho, co se tu stalo. Ti, kdo to zavinili, ponesou následky.“ Prezident Barack Obama mu k podání zprávy o příčinách katastrofy dal lhůtu 30 dnů.

Společnost BP ztratila od katastrofy na akciových trzích téměř 20 miliard dolarů ze své tržní hodnoty. Představitelé společnosti odhadují, že celkové náklady, které bude muset firma vynaložit na odstraňování škod, mohou přesáhnout tři miliardy dolarů. Společnost ExxonMobil stálo potopení tankeru Exxon Valdez na odstraňování škod, soudních výdajích, pokutách a odškodněních až 4,3 miliardy dolarů. Potopení Exxon Valdez u břehů Aljašky v roce 1989 bylo dosud největší americkou katastrofou podobného rozsahu.

Norné stěny okolo rezervace Breton National Wildlife Refuge

Energetický expert občanské iniciativy Public Citizen ve Washingtonu Tyson Slocum označil BP za firmu, která často porušuje pravidla. Upozornil na to, že společnost musela v nedávné minulosti zaplatit vysoké pokuty za porušování bezpečnostních regulí v rafineriích v Ohiu a před tím v Texas City, kde došlo v roce 2005 k explozi, která zabila 15 dělníků.

Na druhou stranu se kritika snáší i na federální úřady, že je jejich aktivita pomalá. Vláda ve Washingtonu rozhodla zvýšit počet lidí nasazených ze svých zdrojů do boje s katastrofou z 1200 na 1900, ministerstvo obrany zasílá do regionu dvě nákladní letadla Hercules, aby na ropnou skvrnu rozprašovala chemikálie na zmýdelňování mastnoty. Podle pobřežní stráže je dosavadní reakce washingtonské administrativy odpovídající.

Federální úřady se obávají, že se ale nepodaří zastavit únik, ba naopak, že se situace může ještě zhoršit. Podle tajné zprávy oddělení krizových operací Národního úřadu pro oceány a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration) se v poškozeném potrubí objevily nové trhliny a není vyloučeno, že se potrubí zcela rozpadne. Množství unikající ropy by pak mohlo přesáhnout současné vylévání až několikanásobně. Zprávu zveřejnil reportér novin Press Register Ben Raines.

Zviditelněná cena za ropnou nezávislost[editovat]

Podle ekologů se projevilo, že ropná nezávislost Spojených států nese i svá rizika. Předseda Národní federace divoké přírody (National Wildlife Federation) Larry Schweiger prohlásil, že „skrytá cena naší ropné nezávislosti už není neviditelná“.

Obama nicméně setrvává na stanovisku, že ropná nezávislost USA je nezbytná: „Dál věřím, že domácí těžba ropy je významnou částí naší strategie celkové energetické bezpečnosti, ale vždy jsem říkal, že musí probíhat se zodpovědným přístupem k bezpečnosti pracovníků i našeho prostředí.“

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • FAUSSET, Richard. Oil from rig explosion hits Louisiana coast. Los Angeles Times [online]. 2010-04-30 [cit. 2010-04-30]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Associated Press. Heavy winds and high tides hamper Gulf oil fight. Boston Herald [online]. 2010-04-30 [cit. 2010-04-30]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • JAMES, Frank. Feds Secret Fear: Oil Spill Could Hugely Expand. NPR [online]. 2010-04-30 [cit. 2010-04-30]. Dostupné z: [3]. (anglicky)
  • FAUSSET, Richard. Oil spill: Gulf of Mexico disaster holds big liabilities for BP. Christian Science Monitor [online]. 2010-04-30 [cit. 2010-04-30]. Dostupné z: [4]. (anglicky)