Ústavní dodatek v Indianě zakazující stejnopohlavní manželství prošel dalším hlasováním

Z Wikizpráv

Pátek

Zasedací místnost senátu Indiany

V Indianě ve Spojených státech amerických prošel v pondělí hlasováním v senátě návrh ústavního dodatku, kterým by byla ústavně zakázána stejnopohlavní manželství, která jsou doposud v Indianě zakázána pouze zákonem. Pro schválení hlasovalo 32 senátorů, proti bylo 17 senátorů.

Schválení ústavního dodatku v Indianě není jednoduchý proces, návrh dodatku musí schválit jak senát Indiany, tak sněmovna reprezentantů Indiany, a to ve dvou po sobě následujících volebních obdobích a přitom ve stejném znění, a pak ještě musí dodatek potvrdit všelidové hlasování. Protože v roce 2011 prošel návrh oběma komorami s dvěma větami, z nichž první zakazovala manželství jako taková a druhá i cokoliv podobného (tedy registrované partnerství), zatímco letos prošel sněmovnou reprezentantů a nyní i senátem návrh zakazující jen manželství, připadá konečné schválení dodatku v úvahu nejdříve v roce 2016 a z hlediska úspěchu lze hlasování vykládat jako malé vítězství příznivců (letošní návrh je mírnější a konečné schválení návrhu se odkládá) i jako malé vítězství odpůrců (návrh byl schválen) formálního zastřešení stejnopohlavních vztahů.

Většinu 37 senátorů má v senátu Indiany Republikánská strana a republikánský guvernér Mike Pence se již dříve nechal slyšet, že schválení dodatku podporuje.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Indiana legislators vote for state constitutional ban on same-sex marriage na anglických Wikizprávách.

  • SPEHLER, Dan. Pence reaffirms support for HJR3, calls for civil debate in State of the State speech. FOX59 [online]. 2014-01-14 [cit. 2014-02-21]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Návrh na stránkách parlamentu Indiany