Přeskočit na obsah

Čínský kosmonaut vystoupil do vesmíru

Z Wikizpráv

Sobota

Model lodi Šen-čou

Čínský armádní pilot Čaj Č'-kang se stal prvním kosmonautem z této země, který vystoupil do volného prostoru, když na dobu 15 minut opustil palubu své kosmické lodi. Celá událost, která znamená další pokrok v čínském kosmickém programu, byla přenášena živě státní televizí.

Výstup začal v 16:30 místního času (10:30 středoevropského letního času), kdy Čaj opustil loď Šen-čou 7 spojen s ní „pupeční šňůrou“. Jeho dva kolegové Liou Po-ming a Ťing Chaj-pcheng zůstali uvnitř lodi, pouze mu podali čínskou vlajku.

Na začátku svého kosmického výletu Čaj vzkázal divákům televizního přenosu: „Cítím se docela dobře. Zdravím lidi z Číny i z celého světa.“

Brzy 42letý Čaj měl na sobě čínský skafandr, jehož vývoj stál podle odhadů od 10 do 40 milionů amerických dolarů.

Před výstupem popřál kosmonautům úspěch čínský prezident Chu Ťin-tchao. „Přišel jsem, abych vás vyslal do akce a abych vám popřál úspěch,“ řekl v televizním projevu. „Poprvé vyzkoušíte čínský kosmický oblek Fej-tchien a provedete čínskou první mimolodní činnost, což je velký krok pro kosmickou technologii a rozvoj naší země.“

První výstup mimo kosmickou loď v historii provedl sovětský kosmonaut Alexej Leonov v roce 1965. První let čínského kosmonauta do vesmíru se uskutečnil na palubě lodi Šen-čou 5 v roce 2003, výstup Čaje Č'-kanga byl součástí náplně letu Šen-čou 7, teprve třetího pilotovaného čínského kosmického letu v historii.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Chinese astronaut walks in space na anglických Wikizprávách.

  • Chinese astronaut walks in space. BBC News Online [online]. 2008-09-27 [cit. 2008-09-27]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • China's space program launches forward. Canwest Digital Media [online]. 2008-09-27 [cit. 2008-09-27]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • Chinese President wishes astronauts success. Agence France Presse [online]. 2008-09-26 [cit. 2008-09-27]. Dostupné z: [3]. (anglicky)