Přeskočit na obsah

Češky vyhrály v Moskvě a mají Fed Cup

Z Wikizpráv

Neděle

Květa Peschkeová uzavřela titulem fedcupovou kariéru

České družstvo ve složení Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Květa Peschkeová a Lucie Hradecká zvítězilo v letošním ročníku Fed Cupu. Ve finále zvítězilo v Moskvě nad domácím Ruskem 3:2. Rozhodující bod získaly Peschkeová a Hradecká ve čtyřhře, dvěma vítězstvími přispěla k zisku trofeje ve dvouhrách Kvitová.

Po prvním dnu byl stav finále 1:1, když Kvitová porazila Kirilenkovou a Šafářová nestačila na ruskou jedničku Kuzněcovovou. Kuzněcovová zaskočila i Kvitovou v úvodní nedělní dvouhře. Vyhrála první set 6:4 a i v dalším průběhu měla světlé okamžiky, zejména na začátku třetí sady, kdy vedla 3:0. Tehdy vyvedla Kvitovou z rytmu delší přestávkou, při které po skončení druhé sady opustila kurt a uchýlila se do zákulisí. Kvitová ale znovu odpověděla zvýšením agresivity a po získání šesti dalších her v řadě dostala český tým podruhé ve finále do vedení.

Naopak Šafářové se ve finále nedařilo, nestačila ani na světovou patnáctku Pavljučenkovovou. Ruský nehrající kapitán Šamil Tarpiščev opět zamíchal sestavu a Pavljučenkovovou, kterou původně nominoval do debla, nasadil do čtvrté dvouhry a pro čtyřhru pošetřil Kirilenkovou. Pavljučenkovová méně chybovala a zvítězila nad Šafářovou ve dvou setech.

Hvězdou závěrečné čtyřhry byla Hradecká, i když to byla paradoxně ona, která přišla o jediný český servis za celé utkání. Její hra s tvrdým podáním a sebevědomím od základní čáry i na síti ale přispěla k tomu, že Češky měly po většinu utkání tlak. Kirilenková nastoupila do čtyřhry vedle Vesninové, v prvním setu byla nejslabším článkem na hřišti, a i když se ve druhé sadě zlepšila, nepřispěla k tomu, aby se Rusky prosadily. Peschkeová s Hradeckou proměnily čtvrtý mečbol a tým nehrajícího kapitána Petra Pály dosáhl historického úspěchu.

Květa Peschkeová po dohrání čtyřhry ohlásila v 36 letech konec fedcupové kariéry.

Je to poprvé, co se z vítězství v největší soutěži ženských tenisových družstev radoval tým ze samostatné České republiky. Jeho předchůdce Československo zvítězil v Poháru federace, jak se tehdy soutěž nazývala, celkem pětkrát v letech 1975, 1983 až 1985 a 1988.

Výsledky finále: Rusko - Česko 2:3

  • Sobota: Kirilenková – Kvitová 2:6, 2:6, Kuzněcovová – Šafářová 6:2, 6:3
  • Neděle: Kuzněcovová – Kvitová 6:4, 2:6, 3:6, Pavljučenkovová – Šafářová 6:2, 6:4, Kirilenková, Vesninová – Hradecká, Peschkeová 4:6, 2:6

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Splnily slib a přivezou mísu. Tak Peschkeová uzavřela fedcupovou kariéru. iDNES.cz [online]. 2011-11-06 [cit. 2011-11-06]. Dostupné z: [1].
  • České tenistky opět vládnou světu. Po 23 letech vyhrály Fed Cup. iDNES.cz [online]. 2011-11-06 [cit. 2011-11-06]. Dostupné z: [2].