Přeskočit na obsah

Čeští biatlonisté zažívají žně, ve smíšené štafetě stříbrní

Z Wikizpráv

Středa

V lyžařském středisku Laura v Soči se strhl boj o medaile ve smíšené štafetě. Čeští biatlonisté Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec získali stříbro, dokázala je porazit jen norská výprava, a to o 32 sekund. Pokračují tak biatlonové medailové hody na této olympiádě, když Češi dnes získali už pátou medaili v tomto sportu, třetí stříbrnou. Třetí dojela italská výprava.

Trenér Ondřej Rybář se snažil mírnit nervozitu před závodem: „Snažil jsem se to očekávání mírnit, ale samozřejmě od štafety všichni čekali nejvíc a já myslím, že i ta Verča si tady tu medaili ohromně zaslouží,“ uvedl pro Českou televizi. Právě Veronika Vítková štafetu rozbíhala a hned po startu vedla. Na první překážce, kde byla jako první, nechybovala. Na druhé musela jednou dobíjet a předehnala ji Italka.

Na předávce byla Soukalová třetí a na Norky ztrácela 6 sekund. V prvním okruhu sice vše dohnala, ale vleže musela dobíjet hned třikrát. Hrozbu okruhu navíc sice zažehnala, ztráta ale činila 22 sekund. Tyto chyby napravila následným během a za chvíli už byla znovu druhá. Na další střelnici už vestoje nechybovala.

Těsně před Björndalenem štafetu jako první převzal Soukup. Obě střelnice zvládl s jedním dobitím. Na šesté střelnici, stojce, se dopustilo mnoho favoritů výrazných chyb a Rusové dokonce museli běžet trestné kolo. Moravec přebíral od Soukupa štafetu jako poslední se ztrátou 43 sekund na Nora Svendsena.

Oba tito závodníci si dali u první střelby záležet, italský závodník Hofer trochu ztráty na Moravce dokázal ubrat. Svendsen závod dokončil v klidu a s přehledem. Moravec při poslední ráně chyboval, ale rychle dokázal dobít a na závěrečném okruhu ujel Italovi.

Slaví Češi, ale i Björndalen[editovat]

Stejný biatlonový tým jako dnes vyhrál loni bronz na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. Olympijské medaile v Soči se tím dočkala i Vítková. Česko tak získalo už osmou olympijskou medaili na těchto hrách, což je rekordní výsledek. Překonalo tím výsledek z minulých her ve Vancouveru o dvě medaile.

Björndalen, kterému se nepodařilo předehnat rekord svého krajana Björna Dählieho v úterním závodě s hromadným startem, se o to postaral právě dnešním výkonem. Stal se tak ve čtyřiceti letech historicky nejúspěšnějším zimním olympionikem. Pomohla mu k tomu i Tora Bergerová, která štafetu rozbíhala a rozehrála tak vítěznou hru, a samozřejmě také zbytek týmu, Eckhoffová a Svendsen.

Zdroje[editovat]

  • ROLEČEK, Hynek. Biatlonové snění pokračuje – smíšená štafeta má stříbro. ceskatelevize.cz [online]. 2014-02-19 [cit. 2014-02-19]. Dostupné z: [1].
  • Pátá medaile! Biatlonisté mají ze smíšené štafety stříbro. Aktuálně.cz [online]. 2014-02-19 [cit. 2014-02-19]. Dostupné z: [2].

Externí odkazy[editovat]