Přeskočit na obsah

Česká Wikipedie má 200 tisíc článků

Z Wikizpráv

Středa

Jubilejní logo české Wikipedie k dosažení hranice 200 tisíc článků

Česká verze Wikipedie dosáhla hranici 200 000 článků. Stala se 18. jazykovou verzí, které se to podařilo. Vzhledem k technické obtížnosti jednoznačného určení byl za jubilejní článek vybrán Ron Hextall. Wikipedie je tak nejobsáhlejší českou encyklopedií, doposud největší Ottův slovník naučný překonala o více než 10 tisíc hesel.

Mezi více než 250 cizojazyčnými verzemi Wikipedie teď česká zaujímá 18. místo, na prvním místě je anglická Wikipedie s více než 3,6 miliony článků. Všechny jazykové verze nasbíraly dohromady přes 19 milionů článků, což činí Wikipedii největší encyklopedií světa. K tomu vznikne každý den okolo 8000 nových článků, z toho v češtině v průměru kolem 100 článků.

Komunita české Wikipedie usiluje nejen o nárůst počtu článků, ale i o zvyšování jejich kvality. Je dbáno na to, aby nedocházelo k porušování autorských práv; důraz se klade na faktickou správnost, ověřitelnost a uvádění věrohodných zdrojů. Hlavním motorem těchto snah na české Wikipedii je WikiProjekt Kvalita. Přehled nejlepších článků je možné najít na stránce Wikipedie:Nejlepší články.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Podle tiskové zprávy sdružení Wikimedia Česká republika, vytvořené ve spolupráci wikipedistů a uvolněné do public domain.