České bankovní poplatky jsou čtvrté nejvyšší v EU

Z Wikizpráv

Středa

Ilustrační obrázek

KDU-ČSL si nechala vypracovat expertní analýzu, podle které jsou české bankovní poplatky v poměru k hrubému domácímu produktu čtvrté nejvyšší v Evropské unii. Více na poplatcích zaplatí už jen obyvatelé Lucemburska, Německa a Itálie. Jen za rok 2007 vybraly české banky na poplatcích 45 miliard Kč. Lidovci považují zisky bank za nehorázné a chtějí to změnit, nechtějí však, aby do hospodaření bank musel zasahovat stát.

Roman Línek, první místopředseda KDU-ČSL, tvrdí, že cestou, jak ušetřit lidem peníze, je vzdělávání. Je nutné občany poučit o tom, jak si správně vybrat banku, účet a požadované služby. Dle něj by dále pomohlo, kdyby číslo bankovního účtu bylo přenositelné podobně jako telefonní číslo.

Patrik Nacher, provozovatel serveru Bankovní poplatky, tvrdí, že by pomohlo, pokud by lidé byli ve svém odporu k bankám důslednější. Dle jeho názoru lidé sice na svou banku nadávají, ale nakonec ji stejně nezmění.

Banky se pochopitelně kritice brání a poukazují na to, že podíl poplatků na jejich zisku (zhruba 20–30 %) je stejný, jako v zemích západní Evropy nebo ve Spojených státech.

Zdroje[editovat]

  • Bankovní poplatky jsou v Česku čtvrté nejvyšší v Evropě. Novinky.cz [online]. 2008-08-06 [cit. 2008-08-06]. Dostupné z: [1].

Externí odkazy[editovat]