Přeskočit na obsah

Česko má už třetí medaili, biatlonista Moravec ve stíhačce stříbrný

Z Wikizpráv

Pondělí

Ondřej Moravec (archivní foto)

Český reprezentant v biatlonu Ondřej Moravec získal v Soči pro Českou republiku další olympijskou medaili, když ve stíhacím závodě na 12,5 km dorazil do cíle jako druhý. Umístil se mezi Francouzi; první byl Martin Fourcade, třetí Jean-Guillaume Béatrix.

Celý dramatický závod provázely zvraty a oba čeští reprezentanti podávali nadějné výkony. V první polovině byl lepší Jaroslav Soukup, který vleže střílel čistě a tempo běhu udržoval taktéž vysoké. Moravec střílel taktéž čistě, ale pomaleji, špička závodu mu utekla.

Na třetí střelnici – první vestoje – všichni muži ve vedoucí skupince chybovali, a Soukup hned dvakrát. Kvůli jeho první chybě na celé olympiádě už tak na medaili pomýšlet nemohl, zato bezchybný Moravec se vrátil do hry.

Na čtvrtou střelnici přiběhl Moravec 17 sekund za Fourcadem, na dalšího Béatrixe měl náskok jen o málo menší. Fourcade už si byl na čtvrté položce jistý svým vítězstvím, k divákům na jeho oslavu zaťal pěst.

Závěrečná položka už byla v pořadí tří nejlepších beze změny a bezchybný Moravec se tak mohl radovat ze stříbrné medaile. Soukup ještě dvakrát chyboval v posledním kole a skončil tak až dvacátý.

Do závodu se nominoval z Čechů ještě Michal Šlesingr, ale v sobotním sprintu skončil jako jednatřicátý. Rozhodl se tedy raději šetřit síly do dalších zápasů a na stíhací závod nenastoupil.

Legendární Bjørndalen skončil těsně čtvrtý.

Rekordní úspěchy českého biatlonu[editovat]

Pro Moravce je to první velká medaile v individuálním závodě. Na loňském mistrovství světa v Novém Městě na Moravě se dvakrát umístil jako čtvrtý a bronz si odvezl ze závodu ve smíšené štafetě.

Výchozí pozice do závodu určil sobotní sprint. Tam Soukup získal první českou olympijskou medaili z biatlonu. Po úspěchu Moravce tak českým biatlonistům zbývá už jen získat olympijské zlato. Dosavadním nejlepším úspěchem bylo před šestnácti lety vybojované čtvrté místo Ivana Masaříka v Naganu.

Moravec se po závodě radoval: „Doba bramborová skončila. Loni jsem byl docela ne naštvaný, ale hodně mě to mrzelo. Zato tohle je něco, na co jsem čekal docela dlouho, o čem jsem snil. Olympiáda je vrchol, tohle dokázat, já ani nevím, co mám pořádně říct,“ řekl České televizi.

Zdroje[editovat]

  • KUČEROVÁ, Martina; MACEK, Tomáš. Biatlonové hody pokračují! Moravec získal ve stíhacím závodě stříbro. iDNES.cz [online]. 2014-02-10 [cit. 2014-02-10]. Dostupné z: [1].
  • jek. Bezchybný Moravec si dojel pro stříbro ve stíhačce biatlonistů. ceskatelevize.cz [online]. 2014-02-10 [cit. 2014-02-10]. Dostupné z: [2].

Externí odkazy[editovat]