Přeskočit na obsah

Čtvrtý den britských nepokojů

Z Wikizpráv
Spálené auto v Liverpoolu ráno po výtržnostech

Středa

Již čtyři dny trvají výtržnosti ve městech Velké Británie. K městům jako je Londýn, Birmingham, Bristol, Liverpool a Nottingham se připojil Manchester, kde pouliční násilí propuklo poslední noc. V Birminghamu došlo k prvním potvrzeným úmrtím během nepokojů, tři muži byli sraženi automobilem. Londýn se podařilo policii, která byla posílena deseti tisíci mužů, udržet bez většího násilí.

V Manchesteru, kde včera došlo k rabování obchodů v centru města, ohlásil policejní prezident Peter Fahy zdvojnásobení počtu strážníků v ulicích v nočních hodinách. Předchozí den bylo v ulicích přibližně 1 000 policistů.

Ministerský předseda David Cameron povolil použití vodních děl a gumových projektilů. Předseda asociace policejních ředitelů ale oponoval tím, že „vodní děla jsou vhodná pro skupiny zůstávající na místě, pro získání prostoru“ – pro současné protesty se podle něj nehodí: „Podle toho, co víme, se jedná o rychle se pohybující skupiny, kde vodní děla budou neúčinná.“

Policie postupně zpracovává a zveřejňuje záběry z průmyslových kamer a žádá občany o jejich vlastní fotky a videa, která by pomohla identifikovat výtržníky. „Máme velké množství materiálů, právě teď se připravujeme jít zatknout několik jednotlivců.“

Zdroje[editovat]

  • England riots: Fightback under way, says PM. BBC [online]. 2011-08-10 [cit. 2011-08-10]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • GMP double number of police officers on Manchester city streets tonight. Manchester EveningNews [online]. 2011-08-10 [cit. 2011-08-10]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • CCTV images of riot suspects issued. Belfast Telegraph [online]. 2011-08-10 [cit. 2011-08-10]. Dostupné z: [3]. (anglicky)