Řecká radikální levice dále odmítá koalici

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šéf SYRIZA Alexis Tsipras

Neděle

Šéf seskupení řecké krajní levice, která minulý týden obsadila druhé místo ve volbách, odmítá účastnit se dalších koaličních jednání. Alexis Tsipras dnes řekl, že se nezúčastní toho, co podle jeho slov je zločin proti řecké společnosti. Ti, kdo vládnou Řecku a podporují velké škrty ve výdajích požadované Evropskou unií, nepochopili vzkaz od voličů, prohlásil Tsipras.

Řecký prezident Karolos Papoulias tak má rovněž zásadní problémy, aby zprostředkoval jednání mezi třemi nejsilnějšími stranami, které by vedlo k vytvoření koaliční vlády a vyhnutí se dalšímu kolu parlamentních voleb.

Žádná ze tří nejsilnějších stran, konzervativní Nová demokracie, radikálně levicová SYRIZA a socialistický PASOK, nezískala ve volbách dostatečnou většinu k tomu, aby sestavila vládu.

Jednání o koalici mají pokračovat zítra.

Jejich předsedové navíc nedokázali najít podporu ani pro koaliční vládu. Zatímco konzervativci a socialisté podporují úsporná opatření zahrnující propouštění vládních zaměstnanců, zvýšení daní a snížení důchodů, SYRIZA je proti nim. Nová demokracie a PASOK by mohly vytvořit koalici s nejmenší stranou v parlamentu, Demokratickou levicí. Ta ale odmítá dohodu, které by se neúčastnila SYRIZA.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]