Přeskočit na obsah

Řecké volby bez jasné většiny, první zkusí sestavit koalici konzervativci

Z Wikizpráv

Pondělí

Regionální výsledky voleb.
Legenda: modrá: Nová demokracie
žlutá: Koalice radikální levice
zelená: PASOK
červená: Komunistická strana

Předseda řeckých konzervativců Antonis Samaras zahájil jednání o sestavení nové vládní koalice. Po nedělních volbách ale bude mít obtížnou pozici, protože Řekové nedali žádné ze stran jasnou většinu a upřednostnili strany, které jsou proti úsporným opatřením, jež Řecku nakázalo provést mezinárodní společenství výměnou za pomoc více než 300 miliard dolarů.

Evropští lídři vyzvali Řecko, aby pokračovalo na cestě šetření. Řecko potřebuje mezinárodní pomoc, aby se vyhnulo bankrotu vinou masivního zadlužení. Německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že pokračování reforem je úkolem „nejvyšší důležitosti“, i když připustila, že je to „obtížné“. Mluvčí Evropské komise řekla, že Brusel „doufá a očekává, že budoucí řecká vláda bude respektovat závazky, do kterých Řecko již vstoupilo“.

Dvě hlavní řecké politické strany, konzervativní Nová demokracie a levicový PASOK získaly v parlamentu právě polovinu křesel. V minulých desetiletích se střídaly v pozici vládní a hlavní opoziční strany, za dluhové krize Řecka, za kterou ji velké množství Řeků viní, se ale spojily a v parlamentu společně schvalovaly úsporná opatření.

Samaras jako lídr vítězné strany má na sestavení vlády tři dny. Pokud neuspěje, dostanou příležitost zástupci menších stran.

Samaras řekl, že nadále podporuje dodržování závazků spojených s ekonomickou pomocí, ale zároveň řekl, že bude tlačit na Evropskou unii, Mezinárodní měnový fond a Evropskou centrální banku, aby uvolnila to, co označil za drakonické požadavky.

Volby skončily zejména porážkou socialistů, kteří přišli o 119 křesel. Posílila krajní levice, jak sdružená v koalici SYRIZA, tak komunisté. Na druhé straně politického spektra uspělo i fašistické Zlaté jitro, které vstoupilo do parlamentu a hned získalo 21 mandátů.

Trh reagoval na výsledky řeckých voleb poklesem.

Výsledky řeckých parlamentních voleb
Strana Procento Počet mandátů
Nová demokracie 18,9 % 108
Koalice radikální levice 16,8 % 52
Panhelénské socialistické hnutí 13,2 % 41
Nezávislí Řekové 10,6 % 33
Komunistická strana 8,5 % 26
Zlaté jitro 7,0 % 21
Demokratická levice 6,1 % 19
ostatní 18,9 % 0

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]