Přeskočit na obsah

Do čela řecké přechodné vlády nastupuje Papadimos

Z Wikizpráv

Středa

Nově jmenovaný řecký premiér Lukas Papadimos přebírá zemi podle svých slov na „zásadní křižovatce“ a připouští, že nebude jednoduché vyspravit obrovské problémy, které postihly řeckou ekonomiku.

Vedoucí činitelé dosavadní koalice a opozice určili po dlouhých jednáních bývalého místopředsedu Evropské centrální banky Papadimose jako přechodného předsedu vlády do předčasných voleb, které by se měly uskutečnit pravděpodobně příští rok. Odcházejí premiér Jorgos Papandreu mu předal zodpovědnost za pokračování v krajně nepopulárních úsporných opatřeních, které po Řecku požadují evropští věřitelé výměnou za další finanční pomoc nutnou k tomu, aby země neskončila bankrotem.

Papadimos, který dnes převezme úřad, řekl, že setrvání u eura je „zárukou měnové stability“ a že „Řekové musejí být optimističtí ohledně konečného výsledku,“ pokud zůstanou jednotní.

Papadimos má pověst nestranného ekonoma a udržuje dobré vztahy s evropskými státníky.

Situace v Řecku se ale - podobně jako v celé Evropě - nelepší. Nového rekordu dosáhla nezaměstnanost, která v srpnu činila už 18,4 procenta a za poslední rok narostla o polovinu. Obzvlášť tíživá je situace se zaměstnaností mladých lidí - práci marně hledají čtyři z deseti mladých Řeků.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]