Až deset mrtvých a padesát zraněných při výbuchu plynovodu v Íránu

Z Wikizpráv

Neděle

Provincie Chorásán Razaví na mapě Íránu

V íránské provincii Chorásán Razaví došlo v pátek k výbuchu plynovodu. Jednalo se o plynovod vedoucí z rafinérie u Sarachsu do Mašhadu. Ředitel Národní íránské ropné společnosti v rozhovoru uvedl, že „bylo devět až deset lidí zabito.“ Podle televizních zpráv bylo navíc dalších padesát dělníků zraněno, mnozí ze zraněných byli s vážnými popáleninami transportováni do nemocnic vrtulníky. Po výbuchu navíc došlo k rozsáhlému požáru.

K výbuchu údajně došlo, když dělníci, kteří budovali nový produktovod v blízkosti současného, vrazili jedním ze strojů do již provozovaného plynovodu. Podle íránských úřadů bude oprava plynovodu trvat několik dní a vyšetřování neštěstí již započalo.

Írán je čtvrtý největší světový produkce ropy a má druhé největší rezervy zemního plynu. Ekonomika země je do značné míry závislá na výnosech z ropy a plynu.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Up to ten reported dead, 50 injured after pipeline blast in Iran na anglických Wikizprávách.

  • Up to 10 killed in Iran pipeline blast - report. Reuters [online]. 2010-09-11 [cit. 2010-09-12]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Pipeline blast in northeast Iran kills 4 people, state media reports. CNN [online]. 2010-09-11 [cit. 2010-09-12]. Dostupné z: [2]. (anglicky)