Americký pat ohledně dluhového stropu trvá

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ilustrační obrázek

Sobota

Američtí politici zůstávají bez posunu na svých pozicích, přestože se čas na zvýšení dluhového limitu země krátí a na vyřešení situace zbývají už jen tři dny. Soupeřící představy republikánů a demokratů o tom, jak se má zvýšit americký limit ve výši 14,3 bilionu dolarů, se nadále v některých bodech liší a dohoda o kompromisu je stále stejně vzdálená.

Zástupci Bílého domu a kongresu se dnes znovu pokoušejí jednat o dohodě. Republikány vedená sněmovna reprezentantů mezitím bude hlasovat o návrhu lídra demokratické většiny v senátu Harryho Reida a předpokládá se, že ho odmítne. Reid pro změnu navrhne senátu v neděli orientační hlasování o upraveném návrhu. I zvláštní načasování hlasování na nedělní ráno ukazuje, jak se strany snaží pospíchat, aby se Spojené státy poprvé nedostaly do prodlení ve splácení svých úvěrů.

V pátek senát zablokoval republikánský návrh zákona, předložený Johnem Boehnerem, který by zvýšil dluhový limit krátkodobě. Ten jen několik hodin před tím těsně prošel sněmovnou reprezentantů.

Demokraté v senátu chtějí dospět k úspěšnému závěru své iniciativy do pondělí, těsně před tím, než se americké akciové trhy znovu otevřou. Kvůli dluhové krizi se americké akcie propadly za poslední týden víc než za předchozích 14 měsíců.

…neomluvitelné? …nezodpovědné?[editovat]

V sobotním projevu prezident Barack Obama řekl, že strany musejí dosáhnout kompromisu do úterka, aby Spojené státy mohly splácet své pohledávky. Podle něj nejsou strany sobě ve svých názorech tak vzdálené, a tak by neschopnost dosáhnout dohody byla „neomluvitelná“.

Boehnerův plán Obama odmítl proto, že by podle něj ponechal ekonomiku země pod vlivem politických bojů ve Washingtonu, protože by spěl k nové vypjaté diskusi během několika příštích měsíců.

Republikáni chtějí dosáhnout jen krátkodobého zvýšení dluhového stropu a na začátku roku 2012 chtějí znovu diskutovat o podstatě záchranného plánu, demokraté naopak usilují o nastolení plánu, který by vyřešil dluhovou krizi až do konce příštího roku, tedy do doby po listopadových volbách prezidenta a do kongresu.

V pravidelném týdenním republikánském projevu naopak senátor Jon Kyl řekl, že zvýšení dluhového stropu bez provedení zásadních rozpočtových škrtů by bylo „nezodpovědné“.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]