Arabská liga pozastavila členství Sýrie

Z Wikizpráv

Sobota

Členské státy LAS

Liga arabských států (LAS) odhlasovala pozastavení členství pro Sýrii pouhé čtyři dny poté, co selhala jejími zástupci dohodnutá úmluva o ukončení potlačování protivládních protestů. Velká většina členů ligy se shodla na tom, že pozastavení členství i na uvalení ekonomických sankcí je nutné do doby, než Sýrie dostojí svým slibům. Katarský ministr zahraničí Hamíd bin Džásim al Thání řekl, že rozhodnutí bylo učiněno proto, že Sýrie není schopná okamžitě implementovat navržený mírový plán.

Jednotlivé země LAS se mají také rozhodnout, zda neodvolají své velvyslance z Damašku.

Syrský vyslanec u LAS Jusef Ahmed rozhodnutí označil za nelegální a odporující chartě organizace. Podle něj je jasné, že je aliance pod vlivem Ameriky a západu.

Opozice v Sýrii, aktivisti zabývající se otázkou lidských práv i záznamy na amatérských videonahrávkách ukazují, že násilí se po 2. listopadu, kdy Damašek odsouhlasil plán stažení svých jednotek z ulic a zahájení dialogu s opozicí, spíš zhoršilo než naopak. V průběhu posledního týdne bylo podle podobných údajů zabito jen ve městě Homsu na sto lidí. Podle OSN od počátku povstání v březnu zahynulo více než 3500 lidí.

Damašek se brání tím, že bojuje se skupinami teroristů podporovanými ze zahraničí a že své jednotky užívá pouze k obraně civilistů. Také poukazuje na to, že propustil 500 vězňů. Opozice ale odhaduje počty lidí vězněných z politických důvodů na tisíce.

Argumenty Sýrie odmítlo 18 členů LAS. Sýrii podpořily pouze Libanon a Jemen, jehož vláda se rovněž potýká s protivládními protesty. Irák se hlasování zdržel.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]