Syrská vláda souhlasila s plánem LAS na urovnání krize

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Liga arabských států (LAS) potvrdila, že se Sýrií včera dohodla plán na přerušení vnitrozemského násilí souvisejícího s potlačováním protestů. Opozice je ale nadále skeptická vůči jakýmkoli slibům vlády. Aktivisté prohlásili, že jen v době jednání o plánu LAS zahynulo při násilnostech v Sýrii 31 lidí.

Generální tajemník LAS Nábil al Arabí nazval souhlas „změnou paradigmatu v syrské krizi. Katarský ministr zahraničí al Thání dodal, že souhlas umožní snížit napětí v zemi. Vyjádřil i naději, že Damašek vynaloží skutečné úsilí k naplnění dohody.

Plán ligy vyzývá k odchodu syrské armády a ozbrojených sil z ulic, přerušení násilí proti demonstrantům a okamžité propuštění politických vězňů. Dohoda dále navrhuje dialog mezi vládou a opozicí, dohled nad plněním podmínek ze strany pozorovatelů LAS a umožnění vstupu zahraničních novinářů do země.

Damašek nejprve s některými podmínkami nesouhlasil, zejména s požadavkem na jednání s opozicí. Jako povinnost se tak jednání v dohodě neobjevuje, předpokládá se ale přitom, že se první kolo rozhovorů uskuteční během dvou týdnů v Káhiře. Vláda ale opakovaně označovala demonstranty jako teroristy a vylučovala jakoukoli možnost jednání s nimi.

Představitelé LAS přiznali, že nemohou naplnění plánu zaručit.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]