Asijské housenky napadají zimostráz v Česku

Z Wikizpráv

Úterý

Patogen na zimostrázu v ČR.
Vážně poškozený keř.

Housenky motýlka východoasijského původu, které dokáží zkonzumovat listy i čerstvé letorosty zimostrázu až na silnější větve, už byly nalezeny i v zahradách na území ČR. Předpokládá se, že se náhodně šíří s výpěstky, ačkoliv v uvedených případech šlo o starší rostliny. Druh patří do řádu Lepidoptera, čeledě Crambidae. Patogen napadá keře zimostrázu, jiné rostliny nepoškozuje.

Světle zelené řídce ochlupené housenky mají na hřbetě černé pruhy. Zřetelná bývá lesklá černá hlava. Vzrostlé housenky dosáhnou délky až 4 cm. Patogen má dvě generace za rok.

Během své pouti navštívila Cydalima perspectalis Německo v roce 2006, Švýcarsko a Nizozemí v roce 2007, Francii, Velké Británii a Rakousko v roce 2009. V roce 2011 byl poprvé zaznamenán v Maďarsku, Rumunsku a Turecku. Byla také oznámena jeho přítomnost na Slovensku a v Belgii.

V České republice byl poprvé ohlášen nález jedince tohoto druhu v Národním parku Podyjí.

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora I.Sáček, senior (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.

Odkazy[editovat]