Přeskočit na obsah

Atentátník zastřelil amerického prezidenta J. F. Kennedyho

Z Wikizpráv
Snímek limuzíny s Kennedym a jeho manželkou pořízený těsně před atentátem

Pátek 22. listopadu 1963

Americký prezident John Fitzgerald Kennedy byl dnes zavražděn neznámým útočníkem, když projížděl se svou rodinou a doprovodem Dallasem ve státě Texas. Bylo mu 46 let. Kennedyho ve funkci nahrazuje podle ústavy viceprezident Lyndon Baines Johnson. Policie zadržela podezřelého muže.

Kennedy byl ve 12:30 místního času zasažen do hlavy jednou nebo více střelami z pušky a navzdory rychlému převozu do Parklandské nemocnice podlehl vážným zraněním mozku, aniž by nabyl vědomí. V prezidentově otevřené limuzíně byl zraněn i guvernér státu John Connally, jeho stav je vážný, ale nikoli kritický. Choť prezidenta Jacqueline Kennedyová vyvázla nezraněna, podobně jako paní Connallyová a tajný agent, kteří rovněž seděli ve stejném voze.

Lyndon Baines Johnson složil prezidentský slib do rukou federální soudkyně Sarah Hughesové 99 minut poté, co byl John Fitzgerald Kennedy prohlášen za mrtvého. Stalo se tak na palubě letadla, které přepravovalo zesnulého prezidenta, jeho choť a doprovod zpět do Washingtonu. Kennedyová byla přítomna ceremoniálu slibu nového prezidenta, svědci popisují, že její tvář nesla stopy pláče stejně jako tvář soudkyně.

Johnson nevydal žádné prohlášení.

Policie zadržela 24letého Lee Harvey Oswalda, kterého obvinila ze zabití prezidenta a z napadení policisty, který se ho pokusil zatknout. Oswald byl v minulosti spojený s činností Výboru fair play pro Kubu.

Kennedyho tělo přepraveno do Washingtonu

[editovat]

Prezidentova choť byla s Kennedym v nemocnici, když byl prohlášen za mrtvého. Doprovázela jeho bronzovou rakev při transportu, ponořená do smutku, s rukou položenou na rakev a s pohledem upřeným k zemi. Byla stále oblečena do šatů, ve kterých absolvovala cestu, ale odložila klobouček a šla prostovlasá.

Doktor Kemp Clark, šéf neurochirurgie v Parklandské nemocnici, prohlásil, že když prezidentovo zranění poprvé uviděl, hned věděl, že Kennedy nemůže přežít. Krátce po přijetí na operační sál prezidentovo srdce přestalo bít a pokusy o oživení nevedly k úspěchu. Záchranná operace na sále trvala zhruba 40 minut. Vrchní chirurg Tom Shires popsal, že prezident vzhledem k rozsahu zranění nemohl tušit, co se s ním stalo, okamžitě ztratil vědomí. „Je nemožné, aby prezident Kennedy promluvil poté, co byl střelen,“ řekl Shires.

Dallas přivítal Kennedyho srdečně

[editovat]

Poté, co Kennedy s velkým úspěchem vystoupil na snídani ve městě Fort Worth, byl přivítán stejně srdečně na letišti v Dallasu. Potom se vydal otevřenou limuzínou Lincoln do města, kde byl pozdravován davem shromážděným podél ulic. Ke střelbě došlo na Elm Street u parku Dealey Plaza.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  • WICKER, Tom. Kennedy is killed by sniper as he rides in car in Dallas; Johnson sworn in on plane. New York Times [online]. 1963-11-22 [cit. 2011-12-26]. Dostupné z: [1]. (anglicky)