Přeskočit na obsah

Hlavy států světa kondolují ke smrti Johna F. Kennedyho

Z Wikizpráv
Rakev s J. F. Kennedym, zahalená do americké vlajky, čeká v Bílém domě na pohřeb

Sobota 23. listopadu 1963

I československý prezident Antonín Novotný se přidal k hlavám států, které zasílají do Spojených států projevy soustrasti po zavraždění prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Kennedy byl zastřelen včera v Dallasu.

V telegramu prezidenta Novotného jeho novému protějšku Lyndonu B. Johnsonovi se mj. uvádí: „Vaše země ztrácí v prezidentu Kennedym velkého státníka a realistického politika, jehož osobnost se výrazně zapsala do dějin Spojených států.“ Prezident Novotný kondoloval také Kennedyově choti Jacqueline Kennedyové.

Kondolenční telegramy zaslali také vrcholní představitelé Sovětského svazu, předseda Rady ministrů Nikita Chruščov a předseda presídia Nejvyššího sovětu Leonid Brežněv. V Brežněvově telegramu se uvádí: „Jsem touto zprávou hluboce zarmoucen. Sovětští lidé sdílejí zármutek amerického lidu nad jeho těžkou ztrátou – tragickou smrtí tohoto vynikajícího státníka, který zemřel v rozkvětu svých sil.“ Chruščov mj. napsal: „Zákeřné zavraždění presidenta USA v době, kdy se v důsledku úsilí mírumilovných národů objevily známky uvolnění mezinárodního napětí (…), vyvolává rozhořčení sovětských lidí vůči pachatelům tohoto hrůzného zločinu.“ Na Kennedyho pohřbu ve Washingtonu bude Sovětský svaz reprezentovat první náměstek předsedy Rady ministrů Anastáz Mikojan.

Již včera uctilo památku J. F. Kennedyho minutou ticha zasedání Valného shromáždění OSN. Do Washingtonu kondolovali i francouzský prezident Charles de Gaulle, západoněmecký kancléř Ludwig Erhard a řada dalších.

Vyšetřování atentátu dále pokračuje.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  • Projevy soustrasti čelných představitelů. Rudé právo [online]. 1963-11-24 [cit. 2011-12-26]. Dostupné z: [1].