Přeskočit na obsah

Australské město se na měsíc přejmenuje, aby propagovalo silniční bezpečnost

Z Wikizpráv

Pátek

Australská značka s omezením rychlosti

Obyvatelé městečka Speed (tedy „Rychlost“) na jihovýchodě Austrálie se rozhodli pokusit se zvýšit bezpečnost na silnicích tím, že na jeden měsíc své město přejmenují. Dočasným jménem bude SpeedKills, tedy Rychlost zabíjí.

Nápad vzešel od Komise dopravních nehod státu Viktoria a má zároveň udělat malému městu s pětačtyřiceti obyvateli reklamu. Součástí příprav totiž byla kampaň na sociální síti Facebook, která uváděla, že k přejmenování dojde, pokud alespoň deset tisíc lidí návrh podpoří kliknutím. To se už podařilo, neboť že se jim návrh „líbí“ oznámilo v této sociální síti svým přátelům už více než třiatřicet tisíc lidí.

Ze strany vládních úřadů byly v minulosti podniknuty již mnohé osvětové kampaně, jejichž cílem bylo přimět automobilisty snížit rychlost, nebyly ovšem příliš úspěšné. V roce 2010 se v Austrálii zvýšil počet úmrtí na venkovských silnicích o čtvrtinu a mluvčí Komise dopravních nehod Phil Reed nyní uvedl, že novou kampaní založenou na přejmenování města „se [komise] snaží obyvatele přesvědčit, aby nepřekračovali rychlostní omezení a dodržovali pravidla bezpečnosti silničního provozu“ a a přimět motoristy, aby „si uvědomili, že pokud to nedělají, umírají lidé“.

Jeden z obyvatelů města se navíc rozhodl, že se na měsíc přejmenuje. Phil Down (možno přeložit „Filip Sniž“), povoláním pěstitel pšenice a chovatel ovcí, se bude měsíc jmenovat Phil Slow Down, tedy „Filip Sniž Rychlost“.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Australian town to change name to promote road safety na anglických Wikizprávách.

  • Australská obec chce bezpečnější silnice. Přejmenovala se na Rychlost zabíjí. iHNed.cz [online]. 2011-02-18 [cit. 2011-02-19]. Dostupné z: [1].