Barma zavádí brannou povinnost

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Čtvrtek

Znak barmské armády

Podle oficiálních informací barmská vláda schválila zákon datovaný 4. listopadu 2010, který vyžaduje od všech neinvalidních osob starších 18 let, aby se přihlásili na místních úřadech. Pro muže mezi 18 a 45 lety a pro ženy mezi 18 a 35 lety se navíc zavádí povinnost, aby narukovali na zavolání.

Kdo by se bránil službě ve vojsku, může být pokutován a uvězněn až na tři roky. Ten, kdo se úmyslně zraní, aby se vyhnul branné povinnosti, může být uvězněn na pět let a také pokutován. Nařízení se zatím netýká studentů, státních zaměstnanců, vězňů a těch, kdo pečují o staré rodiče, ale je počítáno s jeho případným rozšířením. Naopak zcela vyjmuti jsou členové náboženských řádů, osoby invalidní a také vdané nebo rozvedené ženy s dětmi.

Poloha Barmy na mapě světa

Barma je vojenskou diktaturou a s půlmilionovou armádou má už dnes jeden z nejvyšších počtů vojáků vzhledem k počtu obyvatel. Někteří kritikové míní, že další odvody oslabí již dnes živořící ekonomiku země a zvýší chudobu. Také je možné, že zkušenost více lidí se zbraněmi zvýší pravděpodobnost budoucí násilné revoluce.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Burma introduces military draft na anglických Wikizprávách.

  • Myanmar enacts military draft law for men, women. FoxNews.com [online]. 2011-01-09 [cit. 2011-01-13]. Dostupné z: [1]. (anglicky)