Přeskočit na obsah

Biljana Plavšićová bude dnes propuštěna

Z Wikizpráv

Úterý

Mezinárodní soudní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu (ICTY)

Biljana Plavšićová, bývalá prezidentka Republiky srbské bude dnes propuštěna ze švédské věznice Hinseberg ve městě Örebrö. Tam si od roku 2003 odpykávala celkem jedenáctiletý trest, který ji vyměřil tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu.

Plavšićové byla odpuštěna poslední třetina trestu (odseděla si třetiny dvě), částečně nejspíše kvůli vysokému věku - nyní je bývalé prezidentce 79 let. Podle některých zpráv má Plavšićová po svém propuštění odcestovat do Bělehradu.

Biljana Plavšićová byla odsouzena v únoru 2003 poté, co se přiznala, že sehrála vedoucí úlohu v kampani proti bosenským Chorvatům a muslimům během války v Bosně a Hercegovině v první polovině 90. let. Právě přiznání, které bylo součástí její obhajoby, ji zajistilo odpuštění dalších obvinění, včetně například genocidy.

Dalším obviněným u Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii je Radovan Karadžić, který začínající proces bojkotuje. Na rozdíl od Plavšićové Karadžić tribunál neuznává, včera se odmítl na jednání dostavit. Propuštění bosenskosrbské "železné lady"[1] bylo již dříve oznámeno a plánováno.

Zdroje

[editovat]
  • Exprezidentku Biljanu Plavšičovú predčasne prepustia z väzenia. aktualne.sk [online].  [cit. 2009-10-27]. Dostupné z: [1]. (slovensky)
  1. Biografie BiH politiků